Seboreik Dermatit Nedir? Kelliğe Neden Olur mu?

16 Ekim 2018 0 ile tansuat

SEBOREİK DERMATİT NEDİR?

Seboreik dermatit nedir? Sorusu daha çok saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler tarafından sorulur. Halk arasında “yağlı egzama” olarak da bilinen seboreik dermatit, derinin üst düzeyinde görülen sarımsı, yağlı görünümde, kalınlaşmış kepeklenme (skuam) ve döküntülerin bulunduğu egzamaya benzeyen bir tür cilt hastalığıdır. Her yaştan kişilerde görülebilen bu hastalık, cildi yağlı ve beyaz tenli olan kişilerde daha sık görülmektedir. Vücudun yüz, saçlı deri, göğüs altı, kasıklar ve sakal gibi pek çok farklı bölgelerinde görülebilir. Seboreik dermatit tedavi edilebilir mi? Bu hastalığı olanlar Saç Ekimi ya da protez saç yaptırabilir mi? Belirtileri nelerdir? Saç derisi için zararlı mıdır? Yazımızda seboreik dermatit hastalığının saçlı bölgeyi nasıl etkilediği ve yağlı egzama yaşayan kişilere protez saç ya da saç ekimi yapılıp yapılamayacağı konusunda bilgileri bulabilirsiniz.

SEBOREİK DERMATİT – YAĞLI EGZAMA İLE İLGİLİ KISA BİLGİLER

seboreik dermatit saç derisi

Her Yaştan Kişilerde Görülebilir; Toplumda hem her yaş aralığındaki kişilerde sıklıkla görülebilen hastalık tedavi edilebilir. Ancak tekrarlama özelliği vardır.

Vücudun hemen her bölgesinde görülebilir; Vücudun hemen her bölgesinde görülebilen yağlı egzama, sıklıkla kulak arkasında, saçlı deride, göğüs ortasında, kasıklarda veya göbek altında görülebilmektedir.

seboreik dermatit gögüs

Yağlı ciltlerde daha sık görülür; Cilt yapısı yağlı olanlarda diğer yapıda olanlara göre görülme olasılığı daha sıktır.

Aknesi olanlarda daha fazla görülür; Akne ve sedef hastalığıyla birlikte görülme olasılığı fazladır,

Tedavisi kolaydır; seboreik dermatit hastalığı kolay tedavi edilebilen hastalıktır. Ancak yeniden oluşması mümkündür.

Bazı organizmalar hastalığı tetikler; Mantar türü organizmaların hastalığı tetiklediği düşünülmektedir.

seboreik dermatit sakal

Kendiliğinden iyileşebilir; Kendiliğinden iyileşebilir. Ancak böyle bir durumda kısa bir süre sonra yeniden ortaya çıkabilir.

İlaç ve kremlerle tedavi edilebilir; Dermatolog kontrolünde uygulanan ilaç ve kremlerle tedavi edilir.

Bağışıklık sistemi zayıflığı hastalığı yeniden ortaya çıkarabilir; Bağışıklık sisteminin zayıflaması hastalığın yeniden ortaya çıkmasını tetikleyebilmektedir.

Mutlaka bir uzmana danışın; Saç dökülmesi, kepeklenme, yağlanma ve kaşıntı gibi şikayetleri olanların bir dermatoloğa danışarak saçlı deri muayenelerini yaptırmaları doğru tanı ve tedavi için önemlidir.

SEBOREİK DERMATİT (YAĞLI EGZAMA) BELİRTİLERİ

seboreik dermatit kellik

Yağlı egzama yani tıptaki adı ile seboreik dermatit hastalığı, saç derisi, kaş ve göz çevresi, dudak ve kulak çevresi, göğüs ve sırt bölgesi gibi özellikle yağ bezelerinin bulunduğu alanlarda sık olarak görülmektedir. Hastalığın temel belirtileri arasında ciltte kızarıklık, kaşıntı ve pullanma görülür. Seboreik dermatit oluşan yerlerde bazen kırmızılaşmış plaklar da meydana gelebilir. Kaşıntıyla birlikte oluşan bu kızarıklıklar aynı zamanda bulunduğu bölgeyi yağlı ve yapışkan bir hale sokabilir.

Kalıcı Kelliğe Neden Olmaz

Saçlı ve kıllı bölgelerde görülen bu hastalık kalıcı kelliğe ve dökülmeye yol açmaz. Seboreik dermatit (yağlı egzama) hastalığının kesin teşhisi için mutlaka bir dermatoloğa görünülmesi tavsiye edilir.

SEBOREİK DERMATİT TANISI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ 

seboreik dermatit

Seborik dermatit hastalığının tanısı yapılırken, sedef hastalığı, ilaç reaksiyonları, bazı egzama türleri ve bir takım hastalıklarda görülen deri döküntülerinden ayırıcı tanısı yapılmalıdır. Hekim gerek gördüğü zamanlarda lezyonlu olan bölgeden deri biyopsisi yaparak tanıyı kesinleştirebilir.

SEBOREİK DERMATİT HASTALARI SAÇ EKİMİ YAPTIRABİLİR Mİ?

Seboreik dermatit (yağlı egzama) hastalığının saç ekimi uygulamasının yapılmasına engel olmadığı bilinmekle birlikte, yapılan ekimin iyi sonuç vermesi ve ekilen saçların sağlıklı bir şekilde çıkabilmesi için uygulamadan önce hastalığın tedavi ve kontrol altına alınması tavsiye edilir. Uzmanlar, “Seboreik Dermatit tedavi edilip, kontrol altına alınmadan saç ekimi yaptırılmamalıdır.” şeklinde ifadelerde bulunurlar.

SEBOREİK DERMATİT HASTALARI PROTEZ SAÇ YAPTIRABİLİR Mİ?

Bu hastalığı olan kişilere protez saç yapılması tıpkı saç ektirme işleminde olduğu gibi öncelikle uzman doktora muayene olup tedavi süreci bittikten ve hastalık kontrol altına alındıktan sonra doktor yönlendirmesi ile gerçekleştirilmesi tavsiye edilir. Protez saç her yaştan kişiye kolaylıkla uygulanabilirken, 6 yaşın altındaki çocuklara ve egzama gibi ileri derecede cilt rahatsızlığı olan kişilere uygulanmaz.

SAÇ EKİMİNİN BAŞARISIZ SONUÇLANMASINA OLAN ETKİLERİ

seboreik dermatit protez saç

  • Seboreik Dermatit yanı sıra egzama benzeri deri hastalıkları bazı durumlarda saç köklerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Diğer bir deyişle, saç ekiminin hastalık nedeniyle kelleşme görülen bölgelere yapılması saç ekimi başarısını direk olarak etkileyebilmektedir.
  • Diğer bir olumsuz durumda hastalığın tedavisi sırasında kullanılan kortizonlu ilaçlardır. Zira bu ilaçlar, yaraların iyileşmesini engelleyen bir yan etkiye sahip olmaları nedeniyle tedavi sürecinde saç ekimi yapılması önerilmez.
  • Kişinin yaşadığı saç dökülmesinin temel nedeni Seboreik Dermatit ya da benzeri deri hastalıklarından kaynaklandığı durumlarda, saç ekimi operasyonu yapılsa da bu operasyon başarısızlıkla sonuçlanabilir.

SEBOREİK DERMATİT HASTALIĞI OLANLAR NE ZAMAN SAÇ EKİMİ YAPTIRMALI?

  • Seboreik Dermatit hastalığı kolay tedavi edilen bir hastalıktır. Bu nedenle bu hastalığa sahip olan kişiler, saç ekimi yaptırmak istiyorlarsa ilk yapacakları şey hastalığı tedavi ettirmek ve kontrol altına aldırmak olmalıdır.
  • Seboreik Dermatit hastalığı her zaman saçlı bölgeyi etkilemez. Bu gibi durumlarda saç ekiminin sizin için uygun olup olmadığını doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz. Doktorunuzun yönlendirmeleri doğrultusunda saç ekimi operasyonu yaptırabilirsiniz.
  • Seboreik Dermatit, bazı durumlarda kortizon içeren ilaçlarla tedavi edilmektedir. Bu gibi durumlarda saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin tedavi sonrasında kortizonun etkilerinin vücuttan çıkmasını beklemeleri ve doktorlarından işlem için onay almaları önerilir.
  • Geçmişte Seboreik Dermatit hastalığı yaşayan kişilerin saç ekimi doktoruna bu durumu mutlaka söylemeleri gerekir.
  • Seboreik Dermatit hastalığı tedavi edilip mutlaka kontrol altına alınmadan saç ekimi operasyonu yapılması önerilmemektedir.

TEDAVİ SONRASINDA TEKRARLAYABİLECEĞİ UNUTULMAMALI

Hastalığın tedavisi sonrasında saç ekimi yaptıran kişiler, Seboreik Dermatit hastalığının tekrarlayabileceğini unutmamalıdırlar. Bu gibi durumlarda saç ekimi sonrası yıkamalar, Seboreik Dermatit önleyici şampuanlarla yapılabilir. Bu şekilde uygulamanın hastalığın ekim sonrasında nüksetmesini engelleyebileceği ve yeni ekilen saçların sağlıklı bir şekilde bölgeye tutunabileceği belirtilir.

 

Paylaş