Bu Yiyecekler Saç Dökülmesine İyi Geliyor!

28 Ekim 2018 0 ile tansuat

SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN NE YEMELİ?

Asırlar öncesinde de günümüzde kadınlar ve erkekler sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmanın hayalini kurarlar. Buna karşın çok az insan bu konuda şanslı doğar. Genetik yapının yanında saç sağlığını etkileyen birçok etken vardır. Bu etkenlerin başında stres, hastalıklar, vitamin eksiklikleri ve bilinçsiz kullanılan saç ürünleri yer alır. Uzmanlar, sağlıklı saçlara sahip olamamanın önündeki en büyük engelin beslenme şekli olduğunu söylerler. Peki, Sağlıklı saçlar için ne yemeli? İşte saç dökülmesine iyi gelen besinler ile saça iyi gelen vitaminler ve mineraller.

SAÇLAR NEDEN DÖKÜLÜR?

Uzmanlar saç dökülmesinin belli bir nedeninin olmadığını, dökülmeye neden olacak birçok sebebin olduğunu söylerler. Bu sebeplerden bazıları; demir eksikliği ve anemi, stres, genetik faktörler, protein eksikliği, tiroidi bezinin yeterince çalışmaması, B ya da aşırı A vitamini eksikliğidir.

Hemen Kimyasal Yöntemlere Başvurmayın!

Saç dökülmesi sorunuyla başa çıkmak için hemen kimyasal yöntemlere başvurulmasının yanlış bir karar olacağını belirten uzmanlar, sağlıklı saçlar için, saç dökülmesini azaltacak besinleri tüketmenizi önerirler. Bu besinleri tükettiğiniz halde saç dökülmenizde değişen bir şey yoksa mutlaka bir dermatoloğa muayene olmanız tavsiye edilir.

YUMURTA

saç-dökülmesine-iyi-gelen-yiyecek-yumurta
Saçlar gürleşmek için proteine ihtiyaç duyar. Zira saçın yapısında keratin adı verilen bir çeşit protein bulunur. Yumurta da bilindiği gibi çok fazla protein içeren besinlerden birisidir. Yumurtada bulunan protein uzmanlar tarafından yüksek kaliteli protein olarak kabul edilir. Bu nedenle de gür saçlar yanında saç uzaması içinde harika bir besin olarak gösterilir. Yumurta; saçları uzatma ve gürleştirme özelliğinin yanı sıra içeriğinde bulundurduğu biyotin ve B vitaminleri sayesinde saç dökülmesi ve saç derisi problemlerinin iyileşmesine de katkı sağlar. Sağlıklı saçlara sahip olmak için uzmanlar tarafından her gün 1 yumurta yenmesi önerilir. Tüketeceğiniz yumurtanın pişirme şekli zevkinize göre, haşlanmış, kızarmış ya da omlet şeklinde olabilir.

SOMON BALIĞI

saça-iyi-gelen-yiyecekler-somon
Bilindiği üzere, somon, uskumru ve sardalya gibi balıklar Omega 3 yağ asitleri yönünden oldukça zengin açık deniz balığı türleri arasında ilk sıralarda yer alır. Bu balıkların içerisinde bulunan; B12, Protein, D Vitamini ve Omega 3 yağ asitleri saçların nemli ve güçlü olması için gerekli vitaminlerdir. Vücutta meydana gelen Omega 3 eksilikliği saçlarda dökülme ve yıpranmaya neden olur. Omega 3 yönünden zengin balıkları tüketmek bu sorunuza çare olurken saçlarınızdaki kırılmaya engel olarak güçlenmesini sağlar.

BADEM – FINDIK – KAJU – CEVİZ

saça-iyi-gelen-besinler-badem
Birbirinden lezzetli kuruyemişler de saç sağlığınız için tüketilmesi önerilen en iyi besinler arasındadır. Özellikle; badem, fındık, kaju fıstığı ve ceviz gibi kuruyemişlerin sağlıklı saç çıkışında önemli rol oynadığı, içeriklerinde bulunan çinkonun saçların parlak, sağlıklı ve nemli olmasını sağladıkları ifade edilir. Bademde yüksek oranda bulunan Omega 3 yağ asidi, saçlara parlaklık ve hacim katmanın yanında, içeriğinde bulunan E vitamini saç kırılmasını önleyerek saçın sık çıkışını sağlar.

PAZI – ROKA – ISPANAK 

saça-iyi-gelen-yiyecekler-ıspanak

Saç dökülmesi nedenlerinden ilk sıralarda gösterilen demir eksikliği, kandaki oksijen seviyesini düşürerek saç köklerine yeteri kadar oksijenin taşınamamasına yol açar. Bu nedenle sağlıklı saçlara sahip olmak için demir yönünden zengin; pazı, roka, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi önerilir.

KABAK ÇEKİRDEĞİ

saç-dökülmesine-iyi-gelen-besinler-kabak-çekirdeği

Gür ve sağlıklı saçlara sahip olmak isteyenlerin yemesi gereken yiyecekler arasında kabak çekirdeği de yer alır. Kabak çekirdeğinin içerisinde bulunan; magnezyum, selenyum, protein, kalsiyum, demir, B, E vitamini, biyotin potasyum, bakır ve Omega 6 yağ asitleri saçların dökülmesini önlemenin yanında sağlıklı ve gür saçlara sahip olmanıza da olanak sağlar.

GREYFURT – PORTAKAL – ÇİLEK – KARPUZ

saç-dökülmesine-iyi-gelen-yiyecekler

Meyveler C vitamini açısından zengin olmasından dolayı bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin yanında saça zarar veren etkenlerden de korur. Diğer bir ifadeyle, C vitamininden zengin olan meyveler saç dökülmesine iyi gelen besinler arasında ilk sıralarda yer alır.

DOMATES

saç-dökülmesine-iyi-gelen-gıdalar-domates

Domatesin içerisinde bol miktarda bulunan likopen, vücutta kolajenin korunmasına yardımcı olan önemli bir antioksidandır. Bu madde aynı zamanda saçların sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.

HİNDİ VE TAVUK ETİ 

saç-dökülmesine-iyi-gelen-besin-hindi-tavuk-eti

Protein eksiliği saç dökülmesi sebeplerinden birisi olarak gösterilir. Hindi ve tavuk eti de kaliteli protein kaynaklarından biridir. Protein açısından zengin besinlerin saç dökülmesini önleme konusunda önemli fayda sağladığı belirtilir.

MERCİMEK 

saç-dökülmesine-iyi-gelen-yiyecek-mercimek

Zengin protein içeren besinler arasında yer alan mercimek, aynı zamanda sağlıklı saçlara sahip olmak için önemli bir besindir. Mercimek ,saçların güçlü olmasına fayda sağlarken, kafa derisinde bulunan kurulukları önlemede de önemli bir yer tutar.

HAVUÇ

saça-iyi-gelen-yiyecekler-havuç

A vitamini kaynağı olan havuç, göz sağlığınıza iyi geldiği kadar saç sağlığınıza da iyi gelir. Sağlıklı saç köklerine sahip olmanızı sağlamanın yanında saç derinizi de koruyan havuç, tüketmeniz gereken gıdaların olmazsa olmazları arasındadır.

YOĞURT

saça iyi gelen yiyecekler yoğurt

İçeriğinde bol miktarda kalsiyum bulunan yoğurt, saçların uzamasına ve saç köklerinin beslenmesine yardımcı olur. İçeriğinde bulunan B5 vitamini saçın incelip kırılmasını da önler.

SARIMSAK

saça-iyi-gelen-yiyecekler-sarımsak

Saç derisine yakın bölgelerdeki kan dolaşımını artıran sarımsak, bu özelliğiyle saç dökülmesi sorununa karşı savaşırken yeni saçların da çıkmasına neden olur. Saç kökleri ve dokusunu güçlendiren sarımsak, çeşitli karışımlar içerisine ekleyerek de kullanabilirsiniz.

BROKOLİ

saça-iyi-gelen-yiyecek-brokoli

A ve C vitaminleri açısından vücuttaki sebum üretimine yardımcı olan brokoli, saç kökleri tarafından salgılanan ve doğal saç kremi görevi gören yağlı bir maddeye sahiptir. Brokoli, sağlıklı saç gelişimini sağlayacak; kalsiyum, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve Omega 3 vitaminlerini içerir.

FASULYE

saç-dökülmesine-iyi-gelen-yiyecekler-fasulye

Protein için hayvansal ürünleri tüketemenyenlerin yemeleri tavsiye edilen fasulye, saç dökülmesi sorununu çözmede yardımcı besinlerdendir.

SOĞAN

saç-dökülmesi-için-soğan

Sarımsağın özelliklerine benzer özellikler taşıyan diğer bir besin de soğandır. Soğanın içerisinde bulunan kükürt, saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve yeni saçların çıkmasını sağlayan kolajeni üretir. Soğanı da sarımsak gibi çeşitli karışımların içerisine koyarak kullanabilirsiniz.

SÜZME PEYNİR

saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler süzme peynir

Saçlar için faydalı gıdalardan birisi de süzme peynirdir. İçerisinde bulunan yüksek kaliteli proteinler, saçların kurumasını engeller. İçerisinde D vitamini, B5 vitamini bulunur.

KİNONA

saça-iyi-gelen-yiyecekler-kinona-bitkisi

Kinona bitkisi de saçların sağlıklı gelişimi için gerekli olan tahıllardan biridir. İçeriğinde bulunan E vitamini, saç derisinde bulunan yağları dengeler, saçların kepeksiz ve nemli kalmasını sağlar. Kinona, aynı zamanda niasin, biotin ve saç derisi gelişiminde önemli B6 ve B12 vitaminlerini içerir.

SAÇA İYİ GELEN BESİNLER VE VİTAMİNLER

Paylaş