Saçlar Neden Dökülür?

3 Şubat 2018 1 ile tansuat

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ

Günümüzde kadın ve erkeklerin en çok karşılaştıkları sorunlardan birisi de saç dökülmesidir. Daha çok erkeklerde görüldüğü düşünülen bu sorunla çeşitli nedenlerden dolayı kadınlar da karşı karşıya kalmaktadır. Erkeklerde en yaygın görülen saç dökülmesi Androgenetik saç dökülmesi türüdür. Yani şakaklardan başlayan ve geriye doğru çekilen bölgesel kellik durumudur. Uzmanlar saç dökülmesi sebeplerinin farklı nedenlerden ve çeşitli hastalıklardan kaynaklandığını belirtirlerken, her yetişkinin günde 50 ile 100 tel arasında saçının dökülmesinin normal olduğunu belirtirler. Bu sayının üzerinde bir dökülme yaşanması durumunda ise, mutlaka bir uzmana danışılması gerektiğinin de altını çizerler. Peki, Saç dökülmesi nedenleri nelerdir? Saç dökülmesi çeşitleri ve saç dökülmesine çözüm yolları ile ilgili detayları yazımızın detaylarında bulabilirsiniz.

SAÇ DÖKÜLMESİNDE EN SIK GÖRÜLEN NEDENLER

Saç dökülmesinin pek çok farklı nedeni vardır. Bunların başında kadınlarda menopoz sonrası yaşanan sıkıntılar yanında hamilelik, stres, troid hormonları, psikolojik sorunlar, hormonsal dengesizlik yaratan durum gelir. Bu durumların yanı sıra yüksek ateşli hastalıklar, vitamin eksikliği, hatalı beslenme, kansızlık, biotin, demir – çinko eksikliği, diyet  ve çeşitli hastalıklar (Tinea capitis adı verilen kafa derisinin mantar hastalığı Seboraid dermotit), sürekli fön çektirmek ve çok sık saç boyatmak saçın dökülmesi sebepleri arasında yer alır.

saç dökülmesi sebepleri

ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİ (ANDROGENETİK) 

En yaygın görülen saç dökülmesi şeklidir. Başın üst kısmından başlayan dökülme zamanla ön hat çizgisinin kaybolmasına neden olur. Bu süreçte saçlar incelmeye başlar. Dökülmenin devam etmesiyle söz konusu bölge kelleşir. Sürecin devam etmesiyle kişinin sadece ense bölgesinde bir miktar saç kalır. Son yıllarda erkeklerde görülen saç dökülme sorunu 18’li yaşlara kadar inmiştir. Bu tarz saç dökülmesinin en büyük nedeni olarak androjen hormonu olan testesteron hormonun değişim göstermesi gösterilir. Testesteron hormonunun, 5-Alfa Redüktaz adıyla bilinen bir enzim ile birlikte Dihidrotestosterona (DHT) dönüşmesiyle saçlara sinyaller göndermesi sonucu saçların seyrekleşmesine ve güçsüzleşmesine neden olduğu belirtilir. Bu durumun erken teşhis edilmesi saç dökülmesi sebeplerinin tümünü yavaşlatarak dökülmeyi durdurur. Erkeklerde bu tip saç dökülme oranı yüzde 80’dir.

saç dökülmesi yaşı

Erkek Tipi Saç Dökülme Görülme Yaşı ve Oranı

 • Erkek tipi saç dökülmesi bazı vakalarda 20’li yaşlarda görülmeye başlar.
 •  25 yaşına kadar erkeklerin %25’lik bir kısmını,
 • 40 yaşına kadar erkeklerin %40’lık bir kısmını,
 • 50 yaşına kadar olan erkeklerin %50’lik bir kısmında.

Sebep Sadece Genler Mi? 

Erkek tipi saç dökülmesi genel olarak kalıtımsal bir durumdur. Bu durumsa birçok erkek için endişe kaynağıdır. Erkekler, taşıdıkları genleri annesinin ve babasının soy ağacındaki bireylerden alır. Eğer genetik olarak saçımızı kaybetmeye programlanmış ve saç kaybınızı önlemek için hiçbir şey yapmamışsanız ilerideki yıllarda saçınızı koruma şansınız gitgide azalır. Erkek tipi saç dökülmesi saçın büyüme, gelişme ve dökülme döngüsünün dışında kalan bir durumdur.

DHT:Kötü Testosteron

Vücuttaki birçok erkeklik hormonundan birine DHT denir. DHT bir erkeğin yaşamının ergenlik dönemindeki gelişim aşamalarında önemlidir; fakat erkeklerde yaşın ilerlemesiyle saç dökülmesinin nedeni haline gelmeye başlar. DHT, saç köklerini (folikülünü) gözle görülebilir halde saç üretemeyecek şekilde küçültür. Saç dökülmesinde önemli bir role sahip olan DHT erkeklerde kötü hormon olarak nitelendirilir.

DHT’nin Oluşum Evresi

DHT’nin kıl foliküllerine olan altivitesiyle erkek tipi saç dökülmesine sebebiyet vermektedir. İnsan saçı büyüme, dökülme ve yeniden büyümeyi içeren bir döngüyü izler. Fakat ilerleyen yaşla birlikte artmış DHT düzeylerinin büyüme evresindeki süreci kısaltmasına ve saçın dökülmesi için gereken süreninazalmasına olumsuz anlamda katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Bu durum saçların cılızlaşmasına ve folikülde tutunamayarak dökülmesine yol açar.

Kötü Testorun’nun (DHT) Olumsuz Etkileri;

 • Saçın ilk evresi olan büyüme evresini kısaltması,
 • Saç foliküllerinin küçülmesine sebebiyet vererek saçlarda ilerleyen minyatirüzasyon,
 • Terminal saç sayısında azalma.

kadın tipi saç dökülmesi

KADIN TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİ 

Günümüzde birçok kadında tıpkı erkekler gibi saç dökülmesi sorunu yaşamaktadırlar. Özelikle yanlış beslenme, stres, hamilelik, hormonsal değişimler,menopoz, yanlış kozmetik ürünleri kullanımı, mevsimsel geçişler ve sıklıkla saç boyatmak kadınlarda görülen saç dökülmelerinin nedenleri arasında gösterilir.

3 Tip Saç Dökülmesi Mevcuttur

 1.   Tepe bölgesinde yoğun dökülme
 2.   Tepe bölgesinde saç ön çizgisinin 1-2 cm gerisinden başlayan dökülmeler
 3.   Tüm kafa bölgesinde meydana gelen dökülmeler

Ne Zaman Sorun Olarak Görülür?

Uzmanlar, her yetişkinin günde 50 ile 100 tel arasında saçının dökülebileceğini söylerler. Ancak herhangi bir nedenden dolayı günlük saç dökülmesinin belirtilen sayının üstünde olması durumunda mutlaka bir uzmana başvurulması gerektiğine dikkat çekerler.

 

SAÇ DÖKÜLMESİNİ HAZIRLAYAN FAKTÖRLER NELERDİR?

 • Kalıtım: Saçın uzama yeteneği ve dökülme genlere bağlı ise dışarıdan yapılacak müdahalenin herhangi bir yararı olmaz.
 • Stres: Bu durum karşısında, kafa bölgesindeki kaslar gerilerek saç köklerine kan akışını yavaşlatır. Canlandırıcı özelliği olan bitki yağlarını; dairesel hareketlerle saçlara masaj yaparak sürmek çok faydalıdır. Örneğin; sandal ağacı yağı, hardal yağı gibi..
 • Tiroit Bezi Bozuklukları: Hanımların, şakak ve alın bölgesindeki saçlar bu soruna bağlı olarak dökülüp, uzamaya başlar. Böyle durumlarda doktora danışmak gerekir. Tiroit bezi baş derisinin kan dolaşımını, olumsuz yönde etkiler. Bu bölgede kan dolaşımı zayıf olduğu zaman, saçlar da güçsüz ve zayıf olur.
 • İklim Değişikliği: Özellikle sonbahar mevsiminde, saçlar da tıpkı yapraklar gibi dökülür. Ne var ki bu durum birdenbire değil, yine ağaç yapraklarının önce renginin değişmesi ve sonra da kuvvet kaybederek dökülmesi gibi belli bir süre içinde olur.

saç dökülmesine bitkisel çözüm yolları

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler Hangileridir?

SAÇ DÖKÜLMESİNE ÇÖZÜM YOLLARI 

Saç dökülmesine çözüm önerilerinin başında sorunun nedeniyle ilgili mutlaka bir uzman doktora danışılması önerilir. Doktor gerek görüldüğü  durumlarda sizden bazı kan tahlillerini yaptırmanızı isteyebilir. Bununla birlikte saç analizi yapan özel cihazla saçın ve saç derisini kontrol eder. Gerekli muayene sonrasında; oksijen saç bakımı, ozon saç bakımı, saç mezoterapisi, PRP kürleri ile saç dökülme sorunuzu tedavi edecek süreci başlatır.

Saç dökülme nedeninizin tespiti için ve Ücretsiz Saç Analizi Randevusu Almak için linki tıklayıp formu doldurmanız yeterli…

Bunun dışında;

 • E Vitamini Takviyesi Yapın;  Yazın ise UV ışınları cilt ve saçlarda E vitamini yoğunluğunun azalmasına yol aça Bu nedenle güneşe çıkmadan önce cilde E vitamini takviyesi yapmak gerekir.
 • Saç Suyu ile Friksiyon Yapın; Doktor Max A. Goldzieher saçı dökülenlere şu tavsiyede bulunur. Günde bir – iki defa, parmak uçlarınızla saç derisine östrojen saç suyu ile friksiyon yapın.
 • Hayata Olumlu Bakın; Doktor Perriconda, beyinde iyileştirici etki yapan her şeyin deride de aktif ve iyileştirici bir etkiye sahip olduğunu savunur. Bu nedenle hayata olumlu düşünce ve duygularla bakanların, güzel bir cilde ve saça sahip olmaları daha kolaydır. Beyin ve deri sinirlerinin hareketleri arasındaki bağ saç üzerinde, son derece önemli bir etkiye sahiptir.

 

Geç Kalınmış Saç Dökülmesine Karşı Neler Yapılabilir?

Saç dökülmesinin başladığı erken dönemlerde yukarıda bahsedilen çözüm yolları etkili olurken, geç kalınmış vak’alarda ise yapılacaklar şöyle listelenir;

saç dökülmesine çözüm saç ektirme

Saç Ektirme; lokal anestezi ile uygulanan bu yöntem, kişilere hastane ortamında steril edilmiş mekanlarda ve uzman kişiler tarafından gerçekleştirilir. Her dönemde yapılabilen saç ekimi, ense bölgesinde bulunan saç kökleri saçsız olan bölgeye yerleştirilir. Saç ekimi sorasında saçların çıkması yapılan uygulamanın başarısına bağlıdır. Başarılı işlem sonrasında çıkan saçların bir daha dökülme olasılığı yok denecek kadar azdır.

saç dökülmesine çözüm

Saç Protezi; Protez saç herhangi bir nedenle saçlarını kaybeden kadın ve erkeğin dış görünüşlerinde değişiklik yapmak amacıyla sıkça ve güvenle başvurdukları en doğal uygulama yönetimidir. Saç ve saç derisi analizi ile başlayan uygulama, saç çizgisinin belirlenerek kalıp alınmasıyla devam eder.

Protez Saç Uygulaması ile ilgili detaylar için linki tıklayınız…

Paylaş