Protez Saçla İlgili Bilmeniz Gereken 7 Önemli Bilgi

2 Aralık 2018 0 ile tansuat

PROTEZ SAÇLA İLGİLİ BİLMENİZ GEREKEN 7 ÖNEMLİ BİLGİ

İnsanlar doğumlarından ölümlerine kadar yaşadıkları sürece dış görünüşlerine önem verirler. Bu doğrultuda da dış görünüşlerini daha iyi yapmak için pek çok şey yaparlar. Protez saç yaptırmak da bunlardan birisidir. Yapılan her şeyde olduğu gibi protez saç yaptırırken de önceden bilgi sahibi olmak önemlidir. Saç dökülmesi sorununa protez saç yaptırarak çözüm bulmaya karar veren kişilerin bilgi sahibi olmalarını sağlayacak yazımızı sizler için hazırladık. İşte; protez saçla ilgili bilmeniz gereken 7 önemli bilgi.

1- Protez Saç Nedir?

Halk arasında yapıştırma saç ya da takma saç olarak bilinir. Ağrı sızı olmadan ve çok uzun süre beklemeden saç dökülmesinin en iyi çözüm yollarından birisidir. Birçok yöntem saç soruna ya da cilt yapısına uygun olamama nedeniyle uygulanamazken, protez saç yöntemi kadın erkek, genç yaşlı herkese kolaylıkla uygulanabiliyor.

2 – Hazır Kalıp Protez Saç Ne Demek? 

hazır kalıp protez saç

Hazır kalıp protez saç, tabiri caizse Uzak Doğu’dan belli saç ölçülerine göre satın alınan saçlardır. Bu saçlar içerisinden kişinin yüzüne göre bir tasarım çıkarma oranı (bu konuda işinin ehli değilse) sadece yüzde 20’dir. Bu saçlar tek bir renk skalası üzerinden üretilmesinden dolayı kişin kendi saç rengiyle uyum sağlayamayabilir. Hazır kalıp protez saçlar standart ölçülerde ve belli bir büyüklükte üretilmesinden dolayı kişiye özel üretilen saçlardan daha ucuzdur.

3 – Kişiye Özel Protez Saç Ne Anlama Gelir?

kişiye özel protez saç

Kişiye özel protez saçlar, adında da anlaşıldığı gibi kişinin başındaki açıklığın ölçüsü alınarak, kişin saç rengine yakın bir tonda kişiye özel üretilen saçlardır. Size özel protez saç yaptırmaya karar verdiğinizde protez saç uzmanı tarafından saç analiziniz yapılır. Başın açık olan bölgesinin özel bir çizim yöntemiyle kalıbı alınır. Kişiden saç örneği alınır. Saç da beyazlık varsa bu oran da % olarak belirlenir.

protez saç rengini belirleme

Saçın rengi, yapısı düz mü ya da dalgalı mı olduğu belirtilir. Eğer saçta dalga varsa dalga kıvrımlarının sıklığı gibi ince ayrıntılar çıkarılır. Saçın dalga yoğunluğu özel kalıplarla numarandırılır. Tüm bu özellikler sipariş föyüne özenle büyük bir tiztizlikle yazılır ve yurt dışında bulunan protez saç üretim merkezine gönderilir.

Protez Saçın Kişiye Özel Kalıp Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

protez saç ölçü alma

Hazır kalıp protez saçlar aynı gün içerisinde kişiye uygulanabilirken, kişiye özel protez saçlar 3 ile 4 aylık bir sürede fabrikadan gelir. Kişiye özel üretilen saçların içerisinde sipariş verilen kişinin adı soyadı yazar. Hazır kalıp protez saçlar standart ölçülerde üretilmesinden dolayı normal olarak içerisinde kişinin ismi yazılı değildir.

4 – Protez Saçın Ömrü Kaç Yıl Sürer?

protez saçın ömrü

Kaliteli malzeme ve koşullarda üretilen protez saçın ömrü ortalama 2 yıldır. Bu süre kişinin saç protezini kullanımına göre uzayıp kısalabilmektedir. Merdiven adı olarak tabir edilen firmalarda üretilen protez saçların kullanım süresi kısa olabilmektedir. İnternet üzerinden ucuz fiyata satılan protez saçların ömrüyle ilgili kesin bir tahmin yapmak zordur.

Ama şunu bilmekte fayda vardır. Her şeyin olduğu gibi kaliteli protez saçında belli bir maliyeti ve satış bedeli vardır. Bu bedellerin altında satılan saçlarda kalite ve uzun süre kullanım beklemek biraz mantıksız gelir. Bu nedenle satın alırken neden ucuz sorusunu sormak her zaman doğru karar vermenizde size fayda sağlayacaktır.

5 – Doğal Protez Saçı Nasıl Anlarım?

doğal protez saç

Piyasada hazır kalıp ya da kişiye özel protez saçlar satılmaktadır. Bunların hepsi de doğal sloganı ile kişilere sunulur. Peki, siz protez saçın gerçekten doğal olduğunu nasıl anlarsınız.

  • Elinize Aldığınızda Belli Olur; doğal saçı elinize aldığınızda ya da taradığınızda belli olur. Saçı tararken dökülmemesi ve elinizle tarar gibi yaptığınızda da saç tellerinin birbirine girmemesi ve elinizin kolayca aşağı kayması gerekir.
  • Daha Az Dökülür; Fabrikalarda saçlar tek düğüm ve çift düğüm olarak üretilir. Çift düğüm saç daha az dökülürken, tek düğüm saçta dökülme daha fazladır.

6 – Protez Saçta Marka Var mı?

Protez saçta belli bir marka yoktur. Saçlandırma firmaları sattıkları protez saçlara kendileri belli isimler vermektedirler. Bununla birlikte protez saçın üretildiği teknoloji de protez saçın farklı isimlerle adlandırılmasına neden olmaktadır.

7 – Protez Saçın Fiyatları Neden Farklıdır?

Gerek hazır kalıp protez saç olsun gerekse de kişiye özel protez saç olsun piyasada satış fiyatları hep farklıdır. Çünkü protez saçın kişinin kafasındaki açıklık ölçülerine göre boyutları ve kalitesi farklıdır. Bu nedenle;

Hazır kalıp protez saçın fiyatı kalitesine göre; 600 ₺ ile 2500 ₺ arasında değişmektedir.

Kişiye özel tasarımlar kişin baş açıklığına, saç rengine, saçının kıvırcık mı düz mü olduğu gibi özel tasarlanmasından dolayı piyasada 3.000 ₺ ile 5.000 ₺ arasında değişmektedir.

Diğer bir değişle başında çok açıklık olan birisine yapılacak protez saçın fiyatı ile daha az açıklık olan birisinin protez saçının fiyatı aynı olmaz.

Unutmamanız gereken önemli konu; protez saç yaptırmaya karar verdiğinizde hazır kalıp ya da kişiye özel tasarım şekli ne olursa olsun mutlaka kurumsal bir firmadan satın almanızdır. Zira hem sağlık hem de görünüşünüz açısından saçı denemeden kalitesini görmeden aldığınız saçlar sonrasında sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

Protez Saçla İlgili Sık Sorulan Sorular

 

Paylaş