Protez Saçınızı Taktıktan Sonra Yapmanız Gereken 10 Önemli Şey!

15 Ağustos 2018 0 ile tansuat

PROTEZ SAÇINIZI TAKTIKTAN SONRA YAPMANIZ GEREKEN 10 ÖNEMLİ ŞEY

Protez saç, bilindiği üzere kişinin günlük yaşamında herhangi bir kısıtlama yapmasını gerektirmez. Diğer bir ifadeyle saç protezi kullanıcısı saçsız olduğu dönemlerde olduğu gibi spor aktiviteleri yapabilir, denize girebilir, yüzebilir, duş alabilir, saçına fön çekip, istediği şekilde tarayabilir. Bununla birlikte protez saçınızın uzun ömürlü olabilmesi için kullanımda bazı noktalara dikkat edilmesi önerilir. Bu önerileri, Protez saçınızı taktıktan sonra yapmanız gereken 10 önemli şey başlığı altında maddeler halinde yazımızın devamında bulabilirsiniz. Peki, Protez saç nasıl kullanılır? Protez saç kullanırken nelere dikkat etmek gerekir. İşte işinize yarayacak çok önemli püf noktalar…

1 – Protez Saçınıza Fön Çekerken Çok Sıcak Isı Uygulamayın

erkek saçı fönleme kuralları

Protez saçınıza tıpkı kendi saçınızda olduğu gibi rahatlıkla fön çekebilirsiniz. Yalnız saçınıza fön çekerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, fön makinesinin sıcaklığının çok yüksek olmamasıdır. Zira çok sıcak fön kullanmanız saç protezini tutan bantların yapışkanının erimesine sebep olacağı gibi protez saç bakımınızı daha kısa sürede yaptırmanıza neden olacaktır.

2- Duş Alırken Suyun Ilık Olmasına Özen Gösterin ptotez saç yıkama suyu sıcaklığı

Saçınızla duş alırken özen göstermeniz gereken önemli konu, suyun sıcaklığının çok sıcak olamamasıdır. Tıpkı çok sıcak fön çekmede olduğu gibi çok sıcak suyla yapılan duş da protez saç bantlarının çabuk deforme olmasına ve yapışkanlık özelliğini kaybetmesine neden olacaktır. Bu nedenle protez saçınızla yıkanırken suyun sıcaklığının mutlaka ılık olmasına dikkat etmelisiniz.

3- Protez Saçınızı Yıkarken Parmak Uçlarınızı Kullanın

protez saç yıkama

Protez saçınız yurtdışında özel yöntemler uygulanarak size özel yapılmaktadır. Bu nedenle saçınızı yıkarken, saçınızın şeklini bozacak sert hareketlerden kaçınmalısınız. Tırnak uçlarınızı kullanmadan parmak uçlarınızla hafif bastırarak yapacağınız yıkama işlemini de saçların yönüne doğru karıştırmadan yıkamanız, saçınızın orijinal şeklinin bozulmasını önleyecektir.

4 – Protez Saçınızın Bakımını Yaparken Kaliteli Ürünler Kullanınprotez saç yıkama şampuanı

Saçınızı yıkarken kullandığınız bakım ürünlerinin de (şampuan ve saç krem) kaliteli olmasına özen göstermeniz önerilir. Saç proteziniz için alacağınız şampuan ya da saç kremlerinin protez saçlar için uygun olduğundan emin olunuz. Bu ürünleri tercih etmeniz saçınızın ilk günkü kadar doğal, parlak ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

5 – Uzun Protez Saç Kullanıyorsanız %5’ini Kremli Bırakın

uzun saç bakımı erkek

Protez saçınız 15 cm den uzunsa her yıkamadan sonra saçın yüzde 5’lik bir kısmını kremli bırakarak taramanız önerilir. Şayet, saç kremini durularsanız daha sonra tararken zorlanabilirsiniz. Saçınıza uyguladığınız bu zorlama da protez saçınızda dökülmelere neden olabilir.

 

6 – Uzun Saç Protezinizi Tararken Saç Dibine Yakın Yerden Tutun

Uzun Saç Protezinizi Tarama

Uzun protez saç kullanıyorsanız saçınızı kullanırken dikkat edeceğiniz diğer önemli bir konuda saçınızı tararken çekiştirmemeniz gerektiğidir. Eğer, 15 cm den uzun bir protez saç kullanıyorsanız, saçınızı tararken bir elinizle saç diplerine yakın bir yerden tutarak diğer elinizle yumuşak hareketlerle taramanız önerilir. Uygulayacağınız bu yöntemle saç diplerinde bulunan düğümlere tarama sırasındaki baskıyı azaltırken aynı zamanda hatalı taramadan dolayı yaşanacak dökülmelerin de önüne geçmiş olursunuz.

7 – Saçınızı Tarama İşlemini Aşama Aşama Yapın

protez saçı tarama şekli

Saçınızı tararken dipten başlayarak uca doğru aşama aşama tarama yapmanız, tarama işleminden dolayı dökülmeleri en aza indirmenize olanak sağlayacaktır. Örneğin saçınızı tararken, saçın ucundaki 10 cm’lik bir kısmını ilk aşamada tarayıp, ikinci aşamada ortada kalan 10 cm lik kısmı tarayıp, en sonunda da dipte kalan 10 cm lik kısmı tarayabilirsiniz.

8 – Uygun Saç Tarağı Kullanın

protez saç tarağı

Saçınızın uzun ömürlü olması için önerilen diğer bir konuda protez saçınızı tararken kullanacağınız tarağın uygun özellikte olmasıdır. Tercih edeceğiniz tarağın uç kısımlarında toplu iğne başı gibi topuzları olmalıdır. Zira bunun dışında kullanacağınız tarak çeşitleri saçınızda dökülmelere ve yırtılmalara neden olabilmektedir.

 

9- Protez Saçınızın Rengini Açtırmak İstiyorsanız Bunu Kesinlikle Evde Kendiniz Yapmayın

protez saçı boyama

Protez saçınız sizin kendi saçınıza ve saç renginize uygun üretilmiş olsa da evde kendi saçınıza uygulayacağınız saç rengi açma işlemi sonrasında istediğiniz sonucu vermeyebilir. Hatta protez saçınız yıpranabilir ya da özelliğini kaybedebilir. Şayet saçınızı açtırmak istiyorsanız bu işlemin mutlaka çok dikkatli ve protez saç konusunda uzman bir kişi tarafından yapılması gerekir.

10 – Protez Saçın Uygulandığı Bölge Kaşınırsa Nazikçe Parmak Uçlarınızla Kaşıyın

protez saçı kaşıma

Protez saçınızın uygulandığı bölgede başınızda kaşınma meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda mümkün olduğunca kaşımamanız önerilir. Fakat illa kaşımanız gerekirse bu işlemi tırnaklarınızla değil parmak uçlarınızla sert hareketlerle değil hafif bastırarak yapabilirsiniz. Eğer başınızı tırnaklarınızla kaşırsanız, protez saçınızda bulunan düğümlere zarar vereceğiniz gibi söz konusu bölgede dökülmeler yaşanmasına da neden olabilirsiniz.

 

Paylaş