Protez Saç Mı? Saç Ekimi Mi? İşte Arasındaki Önemli Farklar

13 Şubat 2019 0 ile tansuat

PROTEZ SAÇ MI? SAÇ EKİMİ Mİ?

Saç dökülmesi sorunuyla karşılaşan kişiler bu sorunlarına çözüm olarak gördükleri yöntemlerden Protez Saç mı? Saç Ekimi mi? Yaptırmalıyız sorusunun cevabını merak ederler. Birçok uzmanın konu hakkındaki düşünceleri ise, kafaların iyice karışmasına neden olur. Zira bir kesim uzman saç ekiminin saç dökülmesi probleminde daha doğru bir yöntem olduğunu savunurken, diğer kesim uzmanlar protez saçın saç dökülmesi sorununa en iyi çözüm yolu olduğunu savunurlar. O halde bu sorunun cevabını bulmak için saç ekimi ve protez saç arasındaki önemli farkları ile iyi ve kötü yönlerini hep birlikte inceleyelim ve son kararı sizlere bırakalım.

PROTEZ SAÇ NEDİR?

protez saç nedir

Protez saç, profesyonel uzmanlar tarafından ölçümlendirme yapılarak %100 insan saçı dokusunda ya da yapay maddelerden geliştirilen teknik yöntemlerle üretilen saç protezinin özel yapıştırıcılarla saçsız veya az saçlı olan bölgeye yerleştirilip şekillendirilmesine verilen addır. Saç Ekiminin uygulanamadığı ve uzun süreçleri tercih etmeyen kişilerde ilk tercih sebebidir.

SAÇ EKİMİ NEDİR?

saç ekimi nedir

Saç ekimi ise, kelliğe dirençli olan kol, bacak ya da enseye en yakın olan başın arka tarafından alınan saç köklerinin saçların olmadığı bölgeye taşınmasıdır. Protez saç uygulamasıyla hiçbir benzerliği olmayan bir uygulamadır. Baştaki açıklığın büyük olduğu durumlarda ya da güçlü saç kök hücresi olmayan kişilerde başarılı sonuçlar vermeyebilir. Saç nakli olarak da tabir edilen saç ekimi süreci sabır isteyen uzun bir süreçtir.

SAÇ EKİMİNİN PROTEZ SAÇA GÖRE AVANTAJLARI

saç ekiminin protez saça göre artıları

 1. Saç ekimi başarılı olduğunda bir ömür boyu kullanılır. Yeniden dökülme yapmaz. Protez saçın ömrü ortalama 2 yıldır. Bu süre sonunda yeniden yapılması gerekir.
 2. Saç ekimi yapılırken kullanılan malzeme kendi saç köklerinizdir. Protez saç yapay malzeme ya da insan saçı dokusundan yapılır.
 3. Protez saça belli aralıklarla bakım yapmanız gerekir. Saç ekiminde ise, çıkan kendi saçınız olduğu için özel bir bakıma ihtiyaç yoktur.
 4. Protez saçın uzunluğu belli bir uzunluktadır. Saç ekimi sonrasında saçınızı istediğiniz kadar uzatabilirsiniz.
 5. Protez saçın yapımında bekleme süresi saç ekimine göre daha kısadır. Saç ekiminde bekleme süresi uzun ama ömrü de uzundur.
 6. Protez saç kullanılan malzemeye göre doğallığı değişkenlik gösterirken, saç ekiminde çıkan kendi saçınız olacağı için görünüm tamamen doğaldır.
 7. Protez saçı saç çizgisine uygun yapılması işin uzmanlığını gerektirirken, saç ekiminde saç çizgisine uygun ekim yapmak daha kolaydır.

PROTEZ SAÇIN SAÇ EKİMİNE GÖRE AVANTAJLARI

protez saçın saç ekimine göre artıları

 1. Saç ekimi işlemi yukarıda bahsettiğimiz pek çok artısına karşın Protez Saç gibi hemen herkese uygulanan bir yöntem değildir.
 2. Saç ekimi şeker hastalığı gibi bazı sağlık sorunu olan kişilere uygulanmaz, protez saç kişinin başına yapıştırıldığı için bu tip sağlık sorunlarında uygulanması daha uygun bir yöntemdir.
 3. Saç ekiminden sonra eski saçlarınız gibi yoğun bir gür görüntü beklentisi hüsranla karşılaşmaya neden olabilir. Zira saç köklerinin naklinin belli bir aralıkta yapılmasından dolayı saçlar çıkınca yine de seyrek bir görüntü oluşmaktadır. Protez saçta böyle bir durum söz konusu değildir. İstediğiniz gürlükte ve dolgunlukta saç protezi yapılabilmektedir.
 4. Saç dökülmesi probleminiz devam ediyorsa saç ekimi sonrasında ekilen saçlarınız dökülmese de kendi saçlarınız dökülebilmektedir. Bu da kötü görüntüye neden olabilmektedir. Protez saçta ise, dökülen alanlarınızı kapatacak yeni bir saç protezi yaptırabilirsiniz.
 5. Saç ekimi kısa sürede sonuçlanan bir işlem değildir. Ekilen saçların çıkması için uzun bir süre beklemeniz gerekir. Bu sürede duruma göre, 1-2-3 seans ekim yaptırmanız da gerekebilir. Oysa protez saçın bekleme süresi en fazla 3 aydır. Dilerseniz hazır kalıp saç protezi ile Protez Saç Merkezine başvurduğunuz aynı gün içerisinde yeni saçlarınıza ve görüntünüze kavuşabilirsiniz.
 6.  Saç ekiminde cerrahi işlem ve ağrılı bir süreç vardır. Protez saç ise, ağrı sızı duymadan ve herhangi cerrahi işlem gerektirmez.
 7.  Saç ekiminden sonra protez saç yaptıran kişilere sıkça rastlanmaktadır.

SAÇ EKİMİ Mİ? PROTEZ SAÇ MI? BUNA SİZ KARAR VERECEKSİNİZ

Yazımızda saç ekiminin ve protez saçın birbirlerinden artı yönlerine değindik. Saç ektirmek ya da Protez saç yaptırmak konusunda son kararı siz vereceksiniz. Bu kararda size yol gösterecek önemli şey konun uzmanlarıyla görüşmek olacaktır. Bu görüşmede;

 • Saç ektirmek için uygun musunuz?
 • Mevcut saç dökülmeniz halen devam ediyor mu?
 • İstediğiniz saç çok mu yoğun olmalı ya da seyrek de olsa kendi saçım olsun yeter.

Şayet saç ektirmeye uygunsanız, devam eden saç dökülmeniz için önlem alacaksanız, saç ekiminde yaşayacağınız süreçleri göze alıyorsanız ve saçınızın seyrek olması çok önemli değilse gönül rahatlığıyla saç ekimi yaptırabilirsiniz. Yok ben bütün bu aşamaları göze alamam diyorsanız sizin için protez saç yaptırmak daha fazla önem kazanıyor demektir.

HERKES DAHA İYİ GÖRÜNMEK İSTER

herkes iyi görünmek ister - protez saç mı saç ekimi mi

Her insan gibi erkekler de iyi görünmek isterler. Bunun için de farklı yollar ararlar. Saçsızlık sorunu erkeklerin dışarıdan iyi görünmesinin önünde duran büyük bir engeldir. Dökülmüş ya da seyrelmiş saçlar erkekleri olduğundan daha yaşlı göstermesinin yanında büyük bir özgüven eksikliğine de neden olur.

ÇEVREDEKİLERİN OLUMSUZ DÜŞÜNCELERİ SİZİ ETKİLEMESİN

Çevrede saç dökülmesi sorunu yaşamayan kişiler onların içerisinde bulunduğu durumu anlamakta zorlanırlar. Bu nedenle saç ektirme ya da protez saç yaptırma konusunda olumsuz görüş belirtebilirler. Burada önemli olan sizin bu değişimden sizin ne hissedeceğinizdir. Çevrenin fikirlerine aldırmadan bu konuda kararı sadece siz verin. Çünkü yaşadığınız hayat sizin ve onlar hep bu hayatın dışarısında kalacaklardır.

Protez Saçla İlgili Merak Ettiğiniz Soruların cevaplarını linki tıklayarak bulabilirsiniz.

 

Paylaş