PAÜ Gerçek Saç İle Kaplama Sentetik Saç Üretti!

2 Ocak 2019 0 ile tansuat

PAÜ GERÇEK SAÇ İLE KAPLAMA SENTETİK SAÇ ÜRETTİ!

PAÜ Gerçek saç ile kaplı sentetik saç üretti. Kısa adı PAÜ olan Pamukkale Üniversitesi, gerçekleştirmeyi planladığı gerçek saç ile kaplama sentetik saç üretimiyle dünyada bir ilke adım atmayı planlıyor. Konuyla ilgili proje üyelerinden Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Donat, “Türkiye’de bu alanda yapılan ticaretin yüklü miktarlarda döviz kaybına neden olduğunu, yapılan çalışma ile kişinin kafa ve saç yapısı ile özelliklerine göre özel saç tasarlanabilecek.” Açıklamasında bulundu.

ANTİBAKTERİYEL – ANTİALERJİK SENTETİK SAÇ ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Yaptıkları gerçek saçla kaplı sentetik saç çalışmasıyla Türkiye’de ve dünyada bir ilke de imza atan Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Donat ve ekibinde yer alan Gıda Mühendisi H. Pınar Koralay, Saç Tasarım Uzmanı Anıl Gökçay, Elektrik Teknikeri Ramazan Akköse ve PAÜ Kimya Mühendisliği Öğrencisi Elif Ünal’ın halen gerçek saçla kaplı antibakteriyel, antialerjik sentetik saç üzerinde çalışmalarının devam ettiği belirtiliyor.

pau gerçek saç üretti

TÜRKİYE’DE SENTETİK SAÇ ÜRETİMİ YOK 

Türkiye’de sentetik saç üretiminin olmadığına ve bunun protez saç üretiminin oldukça geniş bir piyasası olduğuna dikkat çeken Dr. Donat, Türkiye’de bu alanda yapılan ticaretin ülkemizden yüklü miktarlarda döviz kaybına neden olduğunun altını çizdi. Özellikle Çin’in sentetik saç üretimininde büyük rakamlarla ihracat yaptığını belirten Donat, yapmış oldukları çalışmayla kişinin saç ve kafa yapısı özelliklerine göre, (mat/parlak/kalın/ince telli) saç tasarlayabileceklerini söyledi.

TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA BİR İLK 

Projelerinin Türkiye’de ve dünyada bir ilk olacağını ifade eden Donat, özellikle ileri yaşlarda saç dökülmesi problemi yaşayan insanlarla, kemoterapi tedavisi gören hastaların ürettikleri doğal saçla kaplı sentetik saçı postiş, peruk, mikro kaynak gibi çeşitli şekillerde kullanılabileceğini söyledi.

“Türk Saçı Dünya Standartlarına Göre En Kaliteli Saçlardan Biri”

PAÜ Öğretim Üyesi Donat, Doğal saç ile kaplı sentetik saç çalışmalasıyla ilgili Türkiye’de ve dünya literatüründe herhangi bir çalışma olmadığını, dünyada bu çalışmaya benzer iki çalışmanın patenti olduğunu ancak bu çalışmaların herhangi bir üretiminin olmadığını dile getirdi. Türk saçının dünya standartlarına göre en kaliteli saçlardan biri olduğunun altını çizen Donat, “Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden toplanan saçlarla kaplama yapıp protez saçın hem doğala en yakın hem de kaliteli saç üreterek ülke içi ticarette ve yurt dışına yapılacak ihracatta ülkeye büyük fayda sağlayacağını” Söyledi.

“240 Derecelik Isıya Kadar Dayanıklı”

Projenin ekibinde yer alan H. Pınar Koralay konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, “Doğala yakın saç üretmek için çalışmalar yapıyoruz. Topladığımız doğal saçları hidrolizetme yöntemi kullanarak saçtan ince, sentetik (naylon 6.6, polyester, polamid) ve doğal (ipek, pamuk, bambu vb.) gibi maddelerden oluşan iplikleri hidroliz edilmiş doğal saç ile kaplıyoruz. Bugüne kadar yapılan deneme çalışmaları başarılı oldu. Yaptığımız testler ile çalışmalarını sürdüğümüz doğal saç ile kaplı sentetik saçların 240 derecelik ısıya kadar dayanıklı olduğu sonucuna vardık. Normalde piyasadaki sentetik saçlar boyanamıyor, perma gibi işlemler görmüyor ve yüksek ısıyla şekil verilemiyor. Şimdi bu çalışmaları kimyasallarla (saç boyası, saç spreyi gibi) tepkime vermeyecek, antibakteriyel ve antialerjik olarak gerçek saçla kaplı protez saç üzerinde çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz” dedi.

Paylaş