Norwood Ölçeği ile Saç Dökülme Seviyesi Öğrenme

21 Ekim 2018 0 ile tansuat

NORWOOD ÖLÇEĞİ İLE SAÇ DÖKÜLME SEVİYESİ ÖĞRENME

Asırlar önce de günümüzde de saç dökülmesi sorunu kadın erkek, genç yaşlı birçok kişinin en önemli sorunlarından birisi olmaya devam ediyor. Genetik, hastalık, yanlış beslenme, psikolojik travmalar gibi pek çok nedenden dolayı kişilerde saç dökülmesi problemi yaşanıyor. Çok çeşitli saç dökülmesi türleri arasında erkek tipi saç dökülmesi ilk sıralarda yerini alıyor. Saç dökülmesinin erken, doğru tespiti ve düzenli tedavisi ile kelleşme süreci önlenebiliyor ya da daha ilerideki yaşlara ertelenebiliyor. Uzmanlar tarafından Norwood ve Savin adı verilen ölçeklerle yapılan dökülme seviyesi tespiti, yapılacak tedavinin şeklini belirliyor. Peki, Norwood Ölçeği İle Saç Dökülme Seviyesi Öğrenme Nasıl Olur? İşte Norwood ve Savin Ölçeği tabloları ve ne işe yaradığı ile ilgili detaylı bilgiler.

NORWOOD ÖLÇEĞİ NEDİR?

norwood ölçeği nedir
Kimi zaman genç yaşlarda, kimi zaman da daha ilerideki yaşlarda kendini gösteren erkek tipi saç dökülmesi, erkekler arasında en yaygın olan saç dökülmesi tipidir. Her sağlık sorununda olduğu gibi, saç dökülmesi sorununda da erken teşhis oldukça önemlidir. 1975 yılında Dr. O’tar Norwood tarafından yayımlanan Norwood Ölçeği, erkeklerdeki saç dökülmesi seviyesini tespit etmek için kullanılan en yaygın sınıflama ölçeğidir.

Norwood Ölçeği Saç Dökülme Seviyenizi Gösterir

Norwood Skalası olarak da bilinen Norwood Ölçeği, saçların dökülme seviyelerini 1 ila 7 arasındaki derecelerle sınıflandırılır. Skalada toplamda 12 farklı dökülme tipi bulunur. Uzman dermotologlar tarafından yapılan muayene sonrasında saç dökülme seviyesi tespit edilir.

Aynı Zamanda Tedavi Yöntemini de Belirler

Norwood Ölçeği, saç dökülme seviyesini belirlemenin yanı sıra, yaşanan dökülmeye karşı ne gibi bir tedavi yöntemi uygulaması gerektiği konusunda da fikir verir. Eğer saçlardaki dökülme ilerlemişse dökülen saçları yeniden kazanmak ilaç tedavisiyle oldukça güç olabilir. Bu gibi durumlarda uzmanlar tarafından saç dökülmesinin seviyesine göre, Saç Ekimi ya da Protez Saç Uygulaması yöntemlerinden birisi önerilir.

Şayet saç dökülmeniz henüz ilk aşamalarda ise, bu sevindirici haber. Zira erkeklerin saçlarını kaybetme yaş aralığı çok değişkendir. Bu nedenle ergenlik döneminde yaşanan dökülmeler 50’li yaşlara kadar devam edebilir.

Norwood Ölçeği İle Saç Dökülme Hızınızı Öğrenebilirsiniz

Kişilerde saç dökülmesi farklı tiplerde görülebilmektedir. Bazı erkeklerin saçları (20’li yaşlarda saç dökülmesi) Norwood Ölçeğine göre, Tip 3 ya da Tip 4’e kadar dökülebilir. Bazıları ise, bu tip dökülmeyi ancak 50’li yaşlara geldiklerinde yaşarlar.

Erkeklerde Saç Dökülmesini Etkileyen Birçok Faktör Vardır

Erkeklerde saç dökülmesi oranını etkileyen birçok etken vardır. Ergenlik dönemi sonrasında testesteron hormonunun seviyesinin artmasıyla birlikte ortaya çıkan DHT, ailesinde saç dökülmesi geçmişi olan erkekler için önemli bir yer tutar. Her saç dökülmesi kellik oluşturmayacağı gibi her saç dökülmesi problemi de saç ekimi yapılacağı anlamına gelmez. Uzmanlar tarafından tespit edilen saç dökülmesi seviyesine göre, ilaç ya da PRP Tedavisi (Platelet Rich Plasma; yani kırışıklık, yara izi, cilt yenileme, sivilce izleri ve saç dökülmesi tedavisinde kullanılır) uygulanır.

prp saç dökülmesi tedavisi

PRP Nedir? Nasıl Uygulanır?

Platelet Rich Plasma’nın kısaltılması ve kök hücre mantığından yola çıkan PRP; yara izi, kırışıklık, cilt yenileme, sivilce izleri ve saç dökülmesi gibi pek çok alanda kullanılan bir tedavi yöntemidir. PRP tedavisi; hastanın kendi kanı alınarak, 8 dakika boyunca 3000 devir /dakika santrfüj edilir. Daha sonra DNA aktivasyonu sağlayan özel bir kit (sıvı) ile birleştirilir. Bu şekilde aktive olan lökositler ve trombositler büyüme faktörleri salgılarlar. Bu yöntemde büyüme faktörleri kök hücrelerin göçünü ve çoğalmasını tetikler. Bu yöntemin en önemli avantajı kişinin kendi kanının alınmasından dolayı alerji riski taşımamasıdır.

SAÇ DÖKÜLME ORANININ ÖLÇÜLMESİ (KADIN – ERKEK)

Saç dökülmesi için çok çeşitli tedavi yöntemleri kullanılırken bu yöntemlerin ne kadar etkili olduğunu görmek oldukça zordur. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce saç dökülme oranının net bir şekilde ölçülmesi gerekir. Saç dökülme oranınızı net bir şekilde ölçmek için kullanmakta olduğunuz yöntemlerin çalışıp çalışmadığını belirlemek için günlük kontroller yapabilirsiniz.

savin ve norwood ölçeği

Kelleşme Oranınızı Savin ya da Norwood Ölçeğine Göre Ölçün

Ne kadar kel olduğunuzu ölçmenin en doğru yolu, eğer kadınsanız, kafa derinizin şeklini Savin ölçeğiyle karşılaştırmanız, erkekseniz Norwood ölçeği ile ölçmenizdir. Bu ölçekler saç dökülme sürecinde nerede olduğunuzu net bir şekilde anlamanızı sağlayacaktır. Yukarıdaki desen kelliklerin belirli aşamaları için özel olarak tasarlandığından, içinde bulunulan aşamada hangi tedavinin kullanılacağına karar verilmesine de yardımcı olacaktır.

duşta saç dökülmesi

Duşta Saç Dökülmesine Dikkat Ediniz

Çoğu erkek ve kadın saçlarını duştan sonra kaybederler. Bu anlar hastaların çoğunun saç dökülmesi sorununu fark ettikleri zamandır. Saçlarınızın yoğun olarak döküldüğü bu anlar, aynı zamanda saç dökülmenizin tedavi sürecinde size oldukça yardımcı olacak anlardır. Zira her banyodan sonra duş teknesinin tıkacında biriken saçların yoğunluğu saç dökülme hızınızı belirlemenizde ya da uygulanan tedavinin işe yarayıp yaramadığı konusunda siz net fikir verecektir.

NORWOOD ÖLÇEĞİ GÜNÜMÜZDE DE GEÇERLİLİĞİNİ KORUYOR

Erkeklere özel olarak geliştirilen ve farklı tiplerdeki saç dökülmelerinin sınıflandırıldığı Norwood Ölçeği, günümüzde halen geçerliliğini koruyan bir saç dökülmesi seviyesi ölçüm tablosudur.

norwood ölçeği nedir

Norwoold Ölçeği Tablosundaki Gruplar Ne Anlama Gelir? 

 • Tip 1: Olağan bir saç dökülmesidir. Ergenlik sonrasında, genç yaşlarda görülür.
 • Tip 2: Yetişkin ve ileri yaşlarda daha sık görülür.
 • Tip 2 – A: Ön cephedeki saç çizgisinde dökülmeler başlar.
 • Tip 3: Erkek saç dökülmesinin en erken safhasıdır.
 • Tip 3 – A: Ön saç dökülmesi kaybı.
 • Tip 4: Tepedeki saçların dökülmeye başlamasını gösterir.
 • Tip 4 – A: Ön kafa derisinin tamamında saçlar dökülür.
 • Tip 5: Daha çok ön kısımlarda (alın) gerçekleşen saç dökülmesidir. Bununla birlikte üstlerde de açılmalar başlar. Ön ve tepe arasında köprü gibi belirgin bir saç kitlesi vardır.
 • Tip 5 – A: Ön ve orta kafa derisinde saçların dökülmesi.
 • Tip 5 – V: Ön ve tepe alanlarda dökülme hızlanır ve aradaki köprü diye anılan kısımda belirgin bir seyrelme oluşur.
 • Tip 6: Ön ve tepe bölgesi arasında köprü kaybolur. Saçlar büyük oranda dökülmüştür.
 • Tip 7: Ön ve tepe bölgesindeki saçların büyük çoğunluğu dökülmüştür. Var olan saçların görüntüsü çelenge benzer.
 • Unutmayınız! Saç Dökülme Seviyenizi Öğrenmek için Norwood Ölçeği tek başına bir anlam ifade etmez. Mutlaka Uzman Doktor Kontrolü Şarttır.

saç dökülmesi doktor muayenesi

PROFESYONEL BİR TEŞHİSE İHTİYACINIZ VAR

Saç dökülme seviyenizi ölçmede Norwood Ölçeği siz elbette fikir verecektir. Ancak bu tespit tek başına hiçbir şey ifade etmez. Zira profesyonel bir teşhise ihtiyacınız vardır. Günümüzde Saç Ekim Merkezleri Ücretsiz Saç Analizi ve saç dökülme seviyenizi tespit etmek için muayene yapmaktadırlar.

Bu muayenede; genetik geçmişiniz, tıbbi geçmişiniz, beslenme alışkanlıklarınız ve yaşam tarzınız hakkında bazı sorular sorulur. Saç dökülmesinin derecesine ilişkin bir fikir edinmek için, kafa deriniz yakından incelenir. Bunun en önemli nedeni, saç büyümenizi etkileyecek diğer olası faktörleri ortadan kaldırmak ve kişiselleştirilmiş saç tedavisi uygulamaktır.

Nasıl ki, her insanın vücudu gribe karşı farklı tepkiler gösteriyorsa, aynı şekilde saç dökülmesi de farklılık gösterir. Bu nedenle sorunun çözümü için kişiye özel teşhis ve tedavi yöntemi şarttır.

Paylaş