Genetik Saç Dökülmesi Tedavi Edilebilir mi?

9 Ocak 2019 0 ile tansuat

GENETİK SAÇ DÖKÜLMESİ KAÇ YAŞINDA BAŞLAR?

Araştırmalara göre dünya üzerinde bulunan her 3 kişiden birisinde saç dökülmesi sorunu yaşanmaktadır. Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden bir tanesi de genetik saç dökülmesidir. Kişinin ebeveynlerinden geçen genetik faktörlerin devreye girmesiyle oluşan saç dökülmesi zamanla kelleşmeye kadar gidebilir. Anne babasında saç dökülmesi olan ve risk grubu içerisinde bulunan kişiler Genetik saç dökülmesi kaç yaşında başlar merak ederler. Genetik saç dökülmesi sonucu dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlayacak tedavi yönteminin henüz bulunamamasından dolayı dökülmenin başladığı ve biteceği yaşlar önemli bir yer tutar.

GENETİK SAÇ DÖKÜLMESİ NEDİR? 

Halk arasında kalıtsal, ırsi veya hormonsal saç dökülmesi olarak adlandırılan genetik saç dökülmesi, ailesel bir hastalık türüdür. Vücutta testosteron hormonun fazla salgılanmasıyla tetiklenen androjen hormonunun artmasıyla saç dökülmesi yaşanır. Genetik saç dökülmesi görülme oranı erkeklerde %90 iken kadınlarda bu oran %60’dır.

kaddınlarda genetik saç dökülmesi

Kadınlarda Genetik Saç Dökülmesi Daha Çok Hormonsal Bozukluklardan Kaynaklanır

Kadınlarda görülen genetik saç dökülmesi sorunu daha çok yüksek oranda hormonsal bozukluklardan kaynaklanır. Bunun dışında kadınlarda saç dökülmesini etkileyen başka nedenler de vardır. Bu nedenlerin başında; menopoz, doğum, polikistik over sendromu gibi sebepler gelir.

DHT Hormonunun Etkisi Azaltılarak Engellenebilir

Kişide kalıtsal olarak var olan yüksek oranda DHT hormonu saç dökülmesine neden olur. Yapılacak doğru ilaç tedavisiyle DHT hormonunun etkisi azaltılarak, dökülme engellenebilir.

GENETİK SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ANLAŞILIR?

Genetik saç dökülmesi genellikle ergenlik dönemlerinde başlar. Bu dönemde yaşanacak saç dökülmesinin tedavisine 20’li yaşlardan itibaren başlamak gerekir. Aksi halde yaşanan saç dökülmesi daha ilerideki yaşlarda gittikçe artacaktır. Genetik saç dökülmesi belirtilerinde ilk olarak saçlar cansızlaşır ve matlaşır. Zayıf saç köklerinin uzaması durur. Yeterli derecede gelişemeyen saçlarda dökülmeler başlar.

genetik saç dökülmesi nasıl anlaşılır

Bu tip dökülmeler erkeklerde şakak bölgesinde kadınlarda ise, tepe bölgesinde açıklıkların oluşmasıyla kendisini gösterir. Zayıflayan saç köklerinin bir süre sonra ölmesiyle kelleşme görülen bölgelerde yeni saç çıkışı durur.

Genellikle 30’lu Yaşlarda Başlar

Genetik yapı herkesde farklı bir şekilde kendisini gösterir. Diğer bir değişle herkesin genetik yapısı farklıdır. Irsi nedenlerden dolayı saç dökülmesi yaşayacak birinin saçlarının ne zaman dökülmeye başlayacağı veya bu dökülmenin ne zaman biteceği kesin olarak bilinmemektedir. Ancak uzmanlar, genetik saç dökülmesinin o an ki yoğunluğu, kişinin ailesel hikayesi ve yaşının araştırılarak saç dökülmesinin ne kadar süreceği ve kelleşmenin boyutunun ne olacağı hakkında bilgi edilebileceğini belirtirler.

Saç dökülmesinin net olarak belli bir zamanda başlayacağıyla ilgili bir bilgiye ulaşılamasa da genetik saç dökülmesinin genellikle 30’lu yaşlarda başladığı, dökülme hızının ise, 10-15 yıl yoğun dökülme şeklinde kendini gösterdiği ifade edilir.

Erken Yaşlarda Saçlar Neden Dökülür?

Seyri Yavaşlasa da Dökülme Sürekli Olarak Devam Eder 

Genetik saç dökülmesinin seyri ilk zamanlarda yavaş olabilir. Bununla birlikte dökülme sürekli olarak devam eder. Genetik kaynaklı saç dökülmesinin şeklini ve seyrini etkileyen pek çok faktör vardır. Bu faktörlerden birisi Androgenetik saç dökülmesidir.

androgenetik saç dökülmesi nedenleri

ANDROGENETİK SAÇ DÖKÜLMESİNDE DÖKÜLEN SAÇLARIN GERİ GELMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR

Androgentik Alopesi, halk arasında erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinmesine rağmen sadece erkeklere has bir saç dökülmesi problemi değildir. Kadınlarda da görülme sıklığı yüksek olan Androgenetik Saç dökülmesinde kişide alın veya tepe bölgesinden belirgin bir şekilde başlayan aşamalı olarak saç kaybı yaşanır.

Ergenlik Döneminden Sonra Her Hangi Bir Yaşta Başlar

Erkeklik hormonu olarak adlandırılan anrojenler tarafından etkilenen ve genetik yatkınlığı olan kişilerde saç dökülmesi ergenlik döneminde herhangi bir yaşta başlar. Öncelikle alın bölgesinde bulunan saç çizgisinin geri çekilmesiyle kendisini gösteren dökülme, tepe bölgesinin seyrekleşip açılmasıyla ilerler.

genetik saç dökülmesi DHT

Saç Köklerinin Hassasiyeti Ne Kadar Güçlü İse Dökülme O kadar Yavaş İlerler

Androgenetik saç dökülmesinin en önemli sebebi olarak saç köklerinin DHT’ye karşı genetik hassasiyet göstermesi gösterilir. Saç köklerinin gösterdiği hassasiyetin kuvvetli olması durumunda da saç dökülmesinin daha yavaş ilerleyeceği belirtilir.

Dökülen Saçlar Geri Gelmez

Genetik saç dökülmesinin çok olduğu dönemler olduğu kadar fark edilmeyecek şekilde daha seyrek olduğu dönemler de vardır. Buna karşın androgenetik saç dökülmesinde dökülen saçların yeniden çıkması maalesef mümkün değildir.

SAÇ ANALİZİ İLE SEYRİ HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLABİLİRSİNİZ

Genetik saç dökülmesinin hızı doktor (dermatolog) tarafından yapılacak saç analiz ile tespit edilebilir. Norwood Ölçeği ile yapılacak analizle Androgenetik saç dökülmesinin hangi sevide olduğu belirlenir. Saç dökülme hızının analiz edilmesiyle dökülmenin ne kadar zamanda hangi aşamaya geleceğinin de tahmini bir tespiti yapılır.

genetik saç dökülmesi norwood ölçeği tespiti

 

Norwood Ölçeği İle İle Saç Dökülmesi Seviyesi Öğrenmek İçin Tıklayınız

SAÇIN YAPISINI GÜÇLENDİREREK GENETİK DÖKÜLMENİN SEYRİ YAVAŞLATILABİLİR

Saçın kalitesi ve yapısı kişinin doğuştan gelen özellikleri olmasının yanı sıra yaşam şekli, beslenme, stres veya geçirdiği sağlık sorunları gibi konulardan da etkilenir. Saç köklerinin iyi bir şekilde beslenmesi mevcut olan genetik dökülme için çözüm olmasa da saç köklerinin güçlü olması dökülme seyrini yavaşlatarak kellleşme sürecini daha ilerideki yıllara öteleyebilir.

Çeşitli İlaçlar ve Uygulamalarla Dökülme Seyri Yavaşlatılabilir

Uzmanlar saçın yapısını güçlendirmek için kullanılan çeşitli ilaçların genetik dökülmenin nedenini oluşturan DHT hormonunun saç kökleri üzerindeki olumsuz etkisini azaltacağı yönünde görüş bildirirler. Bununla birlikte saç mezoterapsi, prp, saçı güçlendirecek gıda takviyeleri, iyi beslenme gibi uygulamaların genetik kaynaklı saç dökülmesini durduramasa da dökülmenin seyrini yavaşlatacağı belirtilir.

HORMON SEVİYELERİNİN ETKİSİ BÜYÜKTÜR

Genetik kaynaklı saç dökülmelerinde (difüztelojen efluvium, androgenetik) hormon seviyelerinin etkisinin oldukça fazla olduğu tespit edilmiştir. Erkeklerde saç dökülmesinin doğrudan testesteron seviyesiyle alakalı olduğu bilinen veya kadınlarda östrojenden etkilen telojen efluvium hormononun seviyesinin dökülmenin ne kadar süreceğiyle ilgili bilgi verdiği ifade edilir.

GENETİK SAÇ DÖKÜLMESİNİN ÖZELLİKLERİ 

Genetik saç dökülmesi nedenleriyle ilgili DNA yapısı araştırmaları devam ederken, genetik aktarımın büyük bir kısmı hala bilimsel gizemini korumaktadır. Diğer bir değişle yapılan tüm çalışmalara karşın genetiğin şifresi tam olarak çözülememiştir.

Genetik saç dökülmesiyle ilgili en önemli nokta, kalıtsal tip2 5AR eksiği olan kişilerde androjen hormonuna bağlı olarak saç dökülmesinin görülmediğidir. Buna karşın herkeste farklı şekilde ortaya çıkan ırsi saç dökülmesinin ne zaman başlayacağı ya da durup durmayacağı kesin olarak bilinememektedir.

Temel Nedeni Genetik Yatkınlıktır

Kalıcı ve geçici kelleşmeyle sonuçlanan saç dökülmesi pek çok farklı nedenle bağlantılıdır. Geçici saç dökülmesi nedenleri arasında; beslenme bozuklukları, çeşitli hastalıklar, stres, bazı tedavi yöntemleri, hamilelik yer alırken kalıcı saç dökülmesinin en temel nedeni olarak androgenetik ve difüz gibi genetik yatkınlık gösterilir.

ırsi saç dökülmesi tedavi yöntemleri

ERKEKLERDE VE KADINLARDA FARKLI YOL İZLEYEBİLİR

Genetik saç dökülmesi erkeklerde ve kadınlarda farklı yol izleyebilir. Genetik yatkınlık herkeste kelleşme yaşanmasına neden olmayabilir. Yani androgenetik saç dökülmesi yaşayan bir babanın her oğlununda saç dökülme sorunu yaşayacak diye bir durum söz konusu değildir. Bununla birlikte bu durum onun risk grubuna girmesini de engellemez. Bu kişilerde kelleşme ihtimali diğer kişilere göre daha fazladır.

Genetik yatkınlık kaynaklı saç dökülmeleri 30’lu yaşlardan sonra başlar. Dökülme hızı ve seyri kişiye göre değişir.

Genetik Saç Dökülmesi Ne Zaman Durur?

Uzman hekimler genetik kaynaklı saç dökülmesini yavaşlatıcı tedavi yöntemleriyle saç köklerini güçlendiren uygulamaların mevcut olduğunu söylerler. Ancak bu yöntemlerin hiçbirisinin bu tür saç dökülmelerini tamamen ortadan kaldırmada ya da kaybedilen saçların yeniden çıkmasını sağlamada etkili olmadığına dikkat çekerler. Erken dönemde başlayan saç dökülmeleri için uygulanan tedavi yöntemiyle dökülmenin seyrinin yavaşlatılabileceği belirtilir.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Her şeyde olduğu gibi saç dökülmesinin tedavi edilmesinde de erken teşhis önemli bir yer tutar. Günümüzde pek çok saç sorunları merkezleri ücretsiz saç analizi yaparak bu soruna çözüm önerileri sunarlar. Bu çözüm önerileri çeşitli solüsyonlar ve bitkisel karışımlar olabilmektedir. Bu şekilde saç köklerinizi güçlendirebilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken önemli konu genetik saç dökülmesini yavaşlatmanın en iyi yolunun mutlaka uzman doktor muayenesi ve tavsiyesi olduğudur.

 

 

Paylaş