Erkek Tipi Saç Dökülme Nedenlerinden Birisi Yanlış Beslenme

17 Eylül 2018 0 ile tansuat

ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLME NEDENLERİNDEN BİRİSİ YANLIŞ BESLENME

Saçların bakımlı ve güzel görünmesi kadınlar kadar erkekler için de büyük önem taşır. Sağlıksız saç deyince akla ilk gelen kuru, kırılgan, yıpranmış, yavaş uzayan, parlaklığını kaybetmiş veya dökülen saç gelir. Bu durumun önüne geçmek için Dermotoloji Uzmanları saç dökülmesi tipleri ve sağlıklı saça nasıl sahip olunur? Sorularının cevabı için beslenmeden bakım önerilerine kadar pek çok önemli konuda tavsiyeler verirler. Yazımızda daha çok erkeklerde görülen (kadınlarda da rastlanabiliyor) Erkek tipi saç dökülme nedenlerinden birisi olan yanlış beslenme ile ilgili bilgileri sizler için hazırladık.

erkek tipi saç dökülmesi

ERKEN YAŞLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ ÖNEMLİ BİR PROBLEM HALİNE GELDİ

Saçların sağlıklı ve canlı olması insan görüntüsünü önemli ölçüde değiştirir. Saç dökülmesi ise, günümüzde giderek artan ve erken yaşlarda görülen önemli bir problemdir. Uzmanlar, kişilerde görülen saç dökülmesinin farklı tipleri ve nedenleri olduğunu ifade ederler. Saç dökülmesini önlemede beslenmenin etkili olduğu vurgulanırken, özellikle fast food şeklinde beslenmenin erkek tipi saç dökülmesine neden olduğunun altını çizerler.

SİZİN SAÇ DÖKÜLMENİZ HANGİ TİP?

Yukarıda da bahsedildiği gibi saç dökülmesinin çok farklı nedenleri vardır. Bu nedenlerin en çok rastlanılanları; Alopesi areta (saçkıran) , Erkek tipi saç dökülmesi (Androgenetik Alopesi), Kadın tipi saç dökülmesi, Telojen effluviyum, Kalıcı saç dökülmesi, Geçici saç dökülmesi (hormonsal kaynaklı, hastalık ve tedavi kaynaklı, beslenme bozuklukları kaynaklı, stres kaynaklı saç dökülmesi) dir. Saç dökülmesi çeşitleri aşağıda detaylı anlatılmıştır. Onları inceleyerek kendi saç tipi dökülmenizin hangisi olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

saçkıran saç dökülmesi

Saçkıran / Alopesi Areta : Vücudun kıl olan bölgelerinde (sakal vs.) rastlanabilen saçkıran daha çok kafada yuvarlak para gibi bir açılmayla kendisini gösterir. Saçkıran olarak bilinen bu tip saç dökülmesi özellikle saçlarda bazen de sakalda aniden ortaya çıkan yuvarlak keskin lezyonlar halindedir. Sebebi çok bilinmemekle birlikte, genellikle stresten kaynaklandığı belirtilirken, başka bir hastalığın belirtisi olabileceği de söylenir. Saçkıran hastalığı olan kişilerin mutlaka dermatolojik muayeneden geçmesi ve nedeninin tespit edilerek ona göre tedaviye başlanması önemle tavsiye edilir.

erkek tipi saç dökülme aşmaları

 

Erkek Tipi Saç Dökülmesi / Androgenetik Alopesi : Daha çok erkeklerde görülen saç dökülmesi çeşidi yakın zamanlarda kadınlarda da rastlanabilen ve genetik nedenlere bağlı saç dökülmesi çeşididir. Saçların ön kısmından arkaya doğru başlayan dökülme, özellikle 20’li yaşlardaki gençlerde giderek artan bir saç sorunudur. Kadınların hormonal bozuklukları erkek tipi saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Telojen Effluviyum saç dökülmesi

Telojen Effluviyum: En sık görülen saç dökülmesi tipi olan telojen effluviyum, kadınlarda doğum sonrasında (ortalama ikinci aylarda başlar ve 1 yıl devam eder) görülen saç dökülmesidir. Önemli bir ameliyat ya da ateşli bir hastalıktan sonra da görülen telojen effluviyum, vitamin eksiklikleri (B12, çinko, biotin, demir) veya tiroidi hastalıkları nedeniyle de görülebilmektedir. Normal saç dökülmesi günde 100 telin üzerindedir. Bunun üzerindeki dökülmeler bu sınıfta değerlendirilebilir.

saç dökülme nedeni fast food

FAST FOOD SAÇ DÖKÜLMESİNİ ARTIRIYOR

Sağlıklı saçlar için beslenmesinin önemine değinen uzmanlar, saç dökülmesini tetikleyen en önemli nedenlerden birisinin de beslenme şekli olduğunun altını çizerler. Yediklerimiz ya da yemediklerimizin saç dökülmesinin armasına neden olduğuna dikkat çekilirken, özellikle erkek tipi saç dökülmesini tetikleyen gıdalar arasında; hazır yiyecekler, fast food ve şekerli içecekler gösterilir.

saç dökülmesini önleyen besinler

HAVUÇ VE KOYU YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLÜYOR!

Uzmanlar saç dökülmesine neden olan besinler yanında saç dökülmesini önleyen besinler de olduğunu söylerler. Bu besinler arasında A, B, C, D ve E vitaminleri yanında biyotin, demir ve folik asit yer alırken, Omega 3 yağ asitleri de saç sağlığında önemli bir yere sahiptir.

Özellikle havuç ve koyu yeşil yapraklı sebzeler, nohut, kuru fasulye gibi bakliyatlar, deniz ürünleri, balık, tavuk, et, süt ürünleri, semizotu, zeytinyağı, avakado, kabak çekirdeği, portakal ve greyfurt saça iyi gelen vitaminler içeren yiyecekler arasında yer alır.

mevsim geçişleri saç dökülmesi

SAÇLAR MEVSİM GEÇİŞLERİNDE DÖKÜLÜR

Mevsim geçişleri saçların dökülmesine neden olan doğa olaylarından birisidir. Kış Mevsiminden İlkbahar Mevsimine geçerken, Yaz Mevsiminden Sonbahar Mevsimine geçerken saçlarda dökülme olması normal olarak karşılanır. Yine de saç dökülmenizin nedeninin mevsimsel olup olmadığına uzman tarafından karar verilmesi önerilir.

KIŞ AYLARINDA SAÇLARDA KURUMA MEYDANA GELİR

Kış ayları, soğuk hava, saç kurutma makinesinin sık kullanımı ve sıcak suyla yıkama saçlarda çok fazla kuruma meydana getirebilir. Bu durumun önüne geçmek için saçları haftada 2-3 defa yıkamak yanında yıkarken çok sıcak su kullanmamak ve saça zarar vermeden kurutmak önerilir. Şayet saçınızda çok kuruluk varsa haftalık bakım yağı kullanmak, saçın uçlarına krem sürmek fayda sağlar. Saç dibinde kuruma, kaşıntı ve kızarıklık olması durumunda ise, mutlaka bir dermatoloğa muayene olunması önerilir.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN SAÇ TİPİNİZE UYGUN ŞAMPUAN SEÇİN

Saç dökülmesinin önüne geçmek için uzmanlar saç yapısına uygun şampuan kullanılmasını önerirler. Özellikle sülfatsız şampuanlar ve bitkisel şampuanların kullanılması tavsiye edilir. Saça uygulanan; vitamin enjeksiyonları, mezoterapi ve PRP işlemleri de diğer saç dökülmesini önleme yöntemleri arasında gösterilir.

Paylaş