Erkek Saç Bakımında Yapılan Hatalardan Korunmanın 8 Yolu

21 Mayıs 2018 2 ile tansuat

ERKEK SAÇ BAKIMINDA YAPILAN YANLIŞLARDAN KURTULMANIN 8 YOLU

Saç bakımı kadın erkek genç yaşlı hemen herkesin yakından ilgilendiği bir konudur. Günümüzde stres, hava kirliliği, sağlık sorunları ve genetik nedenler gibi pek çok sebepte saç dökülme sorunu yaşanmaktadır. Bu sorunlara bir de saç bakımında yapılan hatalar eklendiğinde sonuç kabul edilmez olur. Peki, saç bakımında yapılan ortak hatalardan nasıl kurtulunur? İşte Erkek saç bakımında yapılan yanlışlardan korunmanın 8 yolu.

1 – Saç Yıkama Sıklığını Saç Tipinize Göre Belirleyin

saç bakımı yıkama sıklığı

Saçlarınızı ne sıklıkla yıkamanız gerektiğine dair belli bir kriter yoktur. Çünkü bu durum tamamen kişisel tercihlere bağlıdır. Bununla birlikte bu tercih saçınızın yağlanma sıklığına ve terlemeye bağlı olarak da değişir. Eğer saçınız uzun sürede yağlanıyorsa ya da kuru bir saç tipine sahipseniz saçınızı sık yıkamanız tamamen gereksizdir. Şayet saçlarınıza günlük bakım ürünleri kullanıyorsanız günlük yıkamak iyi bir fikirdir. Zira bu ürünlerle yatmanız baş ağrısına neden olabilirken, yağlı saç bakım ürünleri yastığınızda yağ lekeleri bırakabilir.

 

2 – Şampuanlamayı Doğru Miktarda Yapın 

erkek saç bakımı şampuan

Saç bakımında yapılan hatalardan birisi olan şampuanları doğru kullanmanın önemini de hatırlatmak gerekir. Pek çok erkek şampuanlamanın nasıl doğru yapılacağı konusunda fikir sahibi değildir. Zira doğru kullanılmayan şampuanlar da saç dökülmesine neden olabilir. Şayet saç bakımı için düzenli olarak saç ürünleri kullanmıyorsanız şampuanı çok sık kullanmak saçınıza zarar verebilir. Çok sık kullanılan şampuanlar saçınızı çok fazla kuruturken, yeterli miktarda kullanılan şampuan saçlarınızı temizler ve saç köklerinizi açar. Uzmanlar şampuan kullanımını iki günde bir olmasını önermektedirler. Şampuanı ıslak saça uygulayın, nazikçe masaj yapın, iyice durulayın ve gerekirse tekrarlayın. Bununla birlikte şampuan seçerken saç tipinize uygun ürünleri tercih etmenizde saç bakımınızda ayrı önem taşır.

3- Gerektiğinde Saç Kremi Kullanın 

erkek saç bakımı saç kremi kullanımı

Saç kremi, sampuanlamadan sonra saçı çok fazla nem kaybetmekten korumanın yanı sıra saçın nemini de geri getirir. Yine de farklı saç ve saç derisi dokuları farklı düzeyde şampuanlama ve şekillendirme de farklı ürünler gerektirebilmektedir. Çoğu erkek saç bakımında saç kremi kullanmayı tercih etmezler. Bunun en büyük nedeni bu tür ürünlerin daha çok kadınlar tarafından kullanıldığı düşüncesidir. Oysa ki saç kremi kullanımı sampuanlamadan sonra saçı şekillendirmek için kullanılan rutinin önemli bir parçasıdır. Saçınızı kuru hissediyorsanız ya da saçlarınız renklendirilmiş (boyalı) ve kıvırcık ise, şampuanlamadan sonra saç kremi kullanmanız tavsiye edilir?

4 – Isı Korumasız Saçları Kurutmayın 

erkek saçı fönleme kuralları

Pek çok erkek saçlarını kurutmak için fön makinesi kullanmaz. Tıpkı saç kreminde olduğu gibi fön makinesinin de kadınlara özel üretilmiş ve onların süslenmelerini sağlayan saç aracı olarak görürler. Oysa ki fön makinesi saçı mükemmel şekillendirmede en iyi araçtır. Tek dikkat edilmesi gereken konu saçı fönlemeden önce korumadır. Yüksek ısıda saçlarınızın yıpranmaması için işlemden önce mutlaka ısı koruyucu ürünler kullanmanız bu konuda önemli bir yer tutar.

 5 –  Berberinizi Sık Sık Ziyaret Edin 

erkek saç kesimi

Kendi sakalınıza şekil vermek kolay olsa da kendi saçınızı kesmek o kadar da kolay olmayabilir. Teknolojinin gelişmesiyle kendi saçınızı kesebileceğinizi gösteren youtube da birçok video olsa da tavsiyemiz bu işi profesyonellere bırakmanızdır. Size en uygun saç modelini belirleyecek olan bir kuaföre girmenizde fayda vardır. Bu süreyi iki ayla sınırlı tutabilirsiniz.

6 – Size Uygun Bir Saç Stili Seçin 

erkek saç bakımında doğru stili bulma

Günümüzde İnstagram, Facebook ya da Google gibi dijital platformlarda çok fazla havalı saç modeli bulmak mümkün. Fakat beğendiğiniz saç modelleri çoğu zaman sizin stilinize uygun olmayabilir. Zira yaradılış itibari ile David Beckham ya da pek çok ünlü kişide olduğu gibi gür saçlara sahip olamayabilirsiniz. Bu nedenle kendinize yakışan en iyi modeli bulmak için kuaförünüze danışmalısınız. Bu aşamada kendinize karşı dürüst olup size en iyi yakışacak modeli uygulamanız kendinize has bir görünüşün ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

 7 – Saç Çizgilerini Örtbas Etmeye Çalışmayın 

erkek saç bakımı saç çizgisi

Yayılan saç çizgileri çoğu erkekte yaygın olarak görülür. Ancak burada yapılan en büyük hata bu çizgileri örtbas etmeye çalışmaktır. Bunun yerine onlarla uğraşmak en mantıklı yöntemdir. Yani, çoğu erkeğin kelliklerini gizlemek için ön saçlarını daha fazla uzatması çoğu zaman istenilenin tam tersi bir etkiye neden olur. Bunun yerine açık alanların ön plana çıkarmayacak saç stilini tercih etmenizde fayda vardır. Berberinizle konuşarak saç çizginizin görünürlüğünü nasıl aza indireceğiniz konusunda fikir alışverişi yapın.

8 – Gümüş Saçlar Kötü Değildir 

erkek saç bakımı gümüş saçlar

Saçlarınızın belli bölgelerinde gümüşi beyazlıklar oluştuğunda saçınızı boyatabilirsiniz. Son yıllarda saçları griye boyatmak en büyük trendlerden birisi oldu. Tabii ki fazla abartmadan uygulamak gerekir. İyi bir uzmana boyatacağınız gümüş saçlar size farklı bir tarz verecektir. Şayet saç renginizi korumak istiyorsanız saçınızı boyatmayın. Farklı bir saç rengi istiyorsanız mutlaka bir uzmandan destek alın. Bununla birlikte aklınızdan çıkarmamanız gereken önemli konu, çok sık saç boyatmanın saçlarınıza zarar vereceğidir.

 

Saçınızla bu konularla ilgili  kötü bir deneyim yaşadıysanız yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz…

 

 

Saçlar Neden Dökülür? Detaylar için tıklayın…

Paylaş