20 li Yaşlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

19 Ekim 2018 0 ile tansuat

20’Lİ YAŞLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR?

Günümüzde pek çok genç 20’li yaşlarından sonra saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Yapılan araştırmalar 20 yaşındaki beyaz tenli erkeklerin %20’sinde erkek tipi dökülme yaşamaya başladığını göstermektedir. Bu araştırma verilerine göre, Almanya’da 20 yaşından sonra şakaklara doğru çekilme (bitemporal) oranı %62’lere kadar ulaşıyor. (ADÜ Týp Fakültesi Dergisi;1(3):39-46 Neslihan SENDUR, Göksun KARAMAN). Peki, 20’li yaşlarda saç dökülmesi neden olur? Genç yaşta saç dökülmesi yaşanma nedenleri nelerdir? Erken yaşta saç dökülmelerine nasıl önlemler alınır? İşte detaylar…

ÖNCELİKLE SAÇ DÖKÜLMENİZİN ÇEŞİDİNİ VE SEVİYESİNİ ÖĞRENİN 

Yirmili yaşlarda saç dökülmesi yaşayan kişilerin ilk yapmaları gereken şey, saç dökülmelerinin çeşidini ve seviyesini öğrenmeleridir. Bu şekilde erken dönemde yaşanacak saç dökülmesine önlem alabilirler ve yaşadıkları saç dökülmelerini durduramıyorlarsa bile düzenli ve doğru tedavi ile olası kelleşme sürecini daha ilerideki yaşlara erteleyebilirler.

20’Lİ YAŞLARDA SAÇLAR NEDEN DÖKÜLÜR?

Uzmanlar genç yaşta saç dökülmesinin birçok nedeni olduğunu söylerler ve bunları şu şekilde sıralarlar;

Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik Alopesi)

20’li yaşlarda saç dökülmesi sebeplerinin başında AGA olarak adlandırılan Androgenetik Alopesi (Erkek Tipi Saç Dökülmesi) hastalığının yattığı belirtilir. En sık karşılaşılan ve en çok bilinen erkek tipi saç dökülmesi, başın alın ve tepe bölgesinden başlayarak ilerleyen yaşlarda ense bölgesine kadar uzanan saç dökülmesi çeşididir. Dünya üzerinde her 3 erkekten birisinde görülen erkek tipi saç dökülmesi sorunu günümüzde çeşitli dış etkenlere bağlı olarak daha erken yaşlarda da görülmektedir.

AGA Genetik Bir Sorundur

AGA yani erkek tipi saç dökülmesi genetik bir sorundur. Ailenizde mevcutsa sizde de yaşama olasılığı yüksektir. Sebebi tam olarak açıklanamayan erkek tipi saç dökülmesinin kalıcı bir tedavisi de maalesef bulunamamıştır. Bu tip saç dökülmesinde doktor tarafından hastanın uygunluğuna göre ilaç tedavisi ile yavaşlatma ya da saç ekimi ve protez saç uygulaması yöntemleri uygulanmaktadır.

Mutlaka Doktorunuza Danışın

Erken yaşlarda saç dökülmesinin androgenetik (erkek tipi dökülme) olup olmadığını mutlaka doktorunuza muayene olarak tespit ettirmeniz gerekmektedir. Unutmamanız gereken önemli konu erken dönemde teşhis edilen saç dökülmelerinde düzenli ve doğru tedavi kelleşme oranını oldukça düşürecektir.

Saçlarınızın normalden fazla döküldüğünü düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde bir dermatoloğa başvurmanız önerilir.
Erken Yaşta Saç Dökülmesi Nedenleri: Çeşitli Hastalıklar 

erkek tipi saç dökülme aşmaları

Erken yaşlarda yaşanan saç dökülmesi nedenlerinden bir tanesi de yaşanan çeşitli hastalıklardır. Lupus ( deriye, eklemlere, organlara, kan hücrelerine, sinir sistemine, böbreklere veya vücut sistemlerinin bazı kombinasyonlarına saldıran bir otoimmün (bağışıklık sistemi vücudunuzun bir kısmını yabancı olarak algılaması) hastalık), Saçkıran (Alopesi Areta), Hipotiroidizm (Tiroidin yeteri kadar çalışamaması), Polikistik Over (kadınlarda cinsel hormonlardaki bozukluğu dışarı yansıması), Anabolik Steroid Sendromum (Testesteron Hormonu ile ilgili yaşan olumsuzluklar) ve anemi genç yaşta saç dökülmesine neden olan hastalıklardan en bilinenleri olarak tanımlanır.

Ani ve Yoğun Dökülmeler Yaşanabilir

Uzmanlar, genellikle yaşanacak bu hastalık durumlarında ani ve yoğun saç dökülmelerinin meydana geldiğini belirtirler. Şayet böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmanız tavsiye edilir.

Hastalık Tedavi Edildiğinde Saç Dökülmesi Normale Döner

Bu tip hastalıkların bir çoğunun 20’li yaşlarda görülebilen hastalıklar olduğunu ifade eden uzmanlar, hastalıklara bağlı yaşanan saç dökülmelerinde hastalığın tedavi edilmesiyle dökülmenin kısa bir sürede duracağını ve belli bir süre sonra normal haline geri döneceğine dikkat çekerler.

Hastalık Devam Ederken Saç Ekimi Gibi Yöntemler Yapılmaz

Yukarıda adı geçen çeşitli hastalıklar nedeniyle yaşanan saç dökülmelerinde öncelikle hastanın tedavi edilmesi şarttır. Zira hastalık devam ettiği sürece saça dair tedavi uygulanmaz ve saç ekimi yapılamaz. Bunun sebebi olarak da devam eden hastalığın ekilecek saçların yeniden dökülme ihtimali olduğudur. Bu nedenle bu gibi bir işleme başlamadan önce hastalığınızın mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Beslenme Bozuklukları

Özellikle 20’li yaşlarda beslenme düzenine çok dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, abur cubur tüketerek gününü geçiren kişilerde erkek tipi saç dökülmesinin sıklıkla karşılaşılan bir durum olduğunu ifade ederler. Saçların beslenme şeklinden yoğun bir şekilde etkilendiği belirtilirken, kılcal damarların taşıdığı kanla beslenen saç köklerinin yeterli besin maddesi alamamasından dolayı zamanla küçüldüğü ve sağlılığını kaybettiği kaydedilir.

Başka Nedenlerden Dolayı Yaşanan Dökülmeleri de Azaltır

Beslenmeye verilen önemle 20’li yaşlarda saç dökülmesinin önüne geçilirken, başka nedenlerden dolayı yaşanacak saç dökülmelerinin de hızının azalmasına destek olacağı hatırlatılır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Önüne Geçecek Beslenme Önerileri İçin Linki Tıklayabilirsiniz.

Stres

Günümüzde stresin insanlar üzerindeki etkisi hafife alınmaktadır. Oysa ki stres birçok hastalığın başlangıcında ve ilerleyişinde aktif bir rol oynar. Uzun süreli stres kendisini zaman içerisinde etkisini saçlarda gösterebiliyorken, ani ve yoğun yaşanan stres (psikolojik travmalar) aniden yoğun saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Stres faktörünün ortadan kalkmasıyla saçlarda yaşanan dökülme dururken, uzun süreli yaşanan yoğun stres durumlarında dökülen saç köklerinin toparlanması ciddi zaman alabilmektedir.

Kimyasal Saç Şekillendirici Ürünler 

Saç şekillendiriciler arasında ilk aklımıza gelen Jole’nin saç dökülmesine etkisinin olup olmadığı adeta yıllardır konuşulan ve şehir efsanesi haline gelen bir konudur. Uzmanlar sadece jole kullanıyorsunuz diye saçlarınızın dökülmeyeceğini belirtirken, dökülmeyi dolaylı olarak etkileyebileceğini ya da hızlandırabileceğini söylerler. Özellikle kötü kalitede, merdiven altı markalar olarak tabir edilen ürünlerin saçların nefes almasını engellediği ve saç köklerine zarar verdiği, uzun süreli kullanımlarda ise, saç dökülmesine neden olduğuna dikkat çekilir.

Hassa Ciltlerde Dikkatli Kullanılmalı

Saça uyumlu daha iyi hazırlanmış ürünlerin ise, direk saç dökülmesi yaşanmasına neden olmasa bile dökülmeye meyilli hassas saçlarda daha dikkatli kullanılması tavsiye edilir. Zaten farklı nedenlerden dolayı saçınız dökülüyorsa, saçınıza sürdüğünüz ürüne çok fazla dikkat etmeniz ve mümkünse kimyasal şekillendirici ürünler kullanmamanız önerilir.

ERKEN YAŞTA SAÇ DÖKÜLMESİ İÇİN ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Erken yaşta saç dökülmesi (20’li Yaşlarda) için alınacak önlemler aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

1- Öncelikle Mutlaka Doktora Başvurun

Saç dökülmenizi erken yaşta teşhis ettiğiniz için şanslısınız. Bu durumda yapacağınız en önemli şey bir dermatolog ile görüşmeli, saç muayenesi  ve gerekli tüm tetkikleri yaptırmanızdır. Unutmamanız gereken ancak düzgün bir tedavi ile yaşadığınız saç dökülmesinin önüne geçebileceğinizdir. Kulaktan dolma bilgiler ve İnternet’te kişiye özel hazırlanmamış tedavi yöntemleri sorununuz için etkili olmasını beklememelisiniz.

Hemen Doktora Gidemiyorsanız Öncesinde Bu Önlemleri Alın

Saç dökülme nedeninizin tespiti için mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekmektedir. Şayet çeşitli nedenlerden dolayı bir süre doktora gidemeyecekseniz aşağıda belirtilen önlemleri alabilirsiniz;

 • Saç dökülmesi çeşitleri ve nedenleri hakkında bilgi sahibi olun,
 • Saç dökülmesi çeşitleri ve sebepleri ile ilgili bilgi sahibi olun,
 • Norwood Ölçeği ile saç dökülmesi seviyenizi öğrenin,
 • Saç sıkılaştırma yöntemlerini araştırın,
 • Stresten uzak durun,
 • Beslenme şeklinize dikkat edin,
 • Saç şekillendirici ürünleri kullanmamaya özen gösterin,
 • Saçınıza yararlı olacak gıdalardan faydalanın,
 • Sigarayı bırakın,
 • Spora başlayın,
 • Saç dökülmesine karşı şampuanlar kullanın (Etkili olması için saç dökülmesi nedenini bilmeniz gerekir.),
 • Ve mutlaka doktora gidin.

Norwood Ölçeği İle Saç Dökülme Seviyenizi Öğrenmek İçin Linki Tıklayınız…

Dökülme Nedeniniz Tedavi Şeklini Belirler

Doktor muayenesi sonrasında tespit edilecek saç dökülme nedeniniz tedavi şeklinizi belirler. Bu nedenle tedaviye başlanmadan önce saç dökülme sebebinizin doğru şekilde öğrenilmesi gerekir. Bu da ancak doktor aracılığıyla yapılacak test ve tetkiklerle olacaktır.

Düzenli Tedavi Önem Taşır

Özellikle erkek tipi saç dökülmesinde dökülmeyi durdurmak için çok ciddi bir tedavi gerekir. Bu gibi genetik kaynaklı kalıcı dökülmelerde dökülen saçları tamamen geri getirmek maalesef günümüzde mümkün değildir. Eğer 20’li yaşlarda başlayan saç dökülmenizin kısa zamanda kelleşmeyle sonuçlanmasını istemiyorsanız, oldukça sabır isteyen uzun süreli tedavi yöntemlerini düzenli bir şekilde uygulamanız önem taşır. Zira saç dökülmeniz hastalık gibi bir nedene bağlı değilse ve genetik kökenli ise, bu durumun önüne ancak düzenli bir tedavi ve kontrolle geçebilirsiniz.
Kulaktan Dolma Tedavileri Uygulamayın

Erken yaşta yaşadığınız saç dökülmesinin kelleşmeye gitmesini istemiyorsanız öncelikle bu durumu ciddiye almalısınız. Bir başkasının kullandığı ve işe yaradığını söylediği ürünleri kullanarak sorunuza çözüm bulamazsınız. Bu süreçte kendi düşüncenize göre, İnternetten satın alacağınız ürünler ve kulaktan dolma bilgilerle kullanacağınız ürünlerin size hem maddi hem de manevi anlamda zarar vereceğini ve saç dökülme hızınızın ancak doktorunuzun vereceği tedaviyle azalabileceğini unutmamalısınız.

20’Lİ YAŞLARDA SAÇ DÖKÜLMESİNE SAÇ EKİMİ YAPILIR MI?

Uzmanlar 20’li yaşlarda saç ekiminin yapılamayacağı görüşündedirler. Bunun en temel nedeni olarak da başarılı ve iyi bir saç ekimi için saç dökülme seviyesinin belli bir aşamaya gelmesi olarak gösterirler. Saç ekimi için hekimler tarafından tavsiye edilen en erken yaşın 24 olduğu belirtilir. Saç ekimi için tek faktörün yaş olmadığının altı çizilirken, 24 yaşına gelmiş ve saç dökülmesi belirli bir seviyeye gelmiş kişiye saç ekimi yapılabileceğini söylerler. Aksi durumlarda ve dökülmenin aktif devam ettiği durumlarda yapılan saç ekimlerinde estetik olmayan sorunlu görüntülerin ortaya çıkabileceğine dikkat çekilirken, bu gibi durumlarda ikinci bir saç ekimi gerekebileceğini belirtirler.

ERKEN YAŞTA SAÇ DÖKÜLMESİNE PROTEZ SAÇ ÇÖZÜMÜ

Erken yaşlarda yaşanan saç dökülmelerinde doktor tedavisi sonrasında geri gelemeyen kalıcı kellik durumlarında kişilerin özgüvenini ve eski görüntüsünü geri getirmek için protez saç çözümü başarıyla uygulanmaktadır. Genetik veya fizyolojik, alopecia ya da yaşlanmaya bağlı, kemoterapi tedavileri veya yanık ve yaralanmalar sonucunda oluşan saç kayıplarından kaynaklanan saç sorunlarına çözüm odaklı uygulanan protez saç, kişilere son derece başarıyla uygulanmaktadır. Hemen her yaştan ve 20’li yaştaki kişilere uygulanabilen protez saç, sadece 6 yaşın altındaki çocuklar ve ileri derecede kronik cilt rahatsızlığı olanlara (egzama vb.) uygulanmaz.

Paylaş