Protez Saç Nedir?

12 Ocak 2018 0 ile tansuat

PROTEZ SAÇ NEDİR?

Protez saç nedir? Sorusu çok fazla merak edilir. Protez, genel anlam olarak vücut uzuvlarını taklit edecek şekilde yapılmış aygıtlar olarak tanımlanmaktadır. Yaralanmalar, tümör cerrahileri, iltihap ve benzeri nedenlerle organların fonksiyonlarını kaybetmesi sonrasında devreye giren protezler kişinin yaşam kalitesini attırmayı amaçlar. Bir organının ve vücut görünüşünü taklit eden protezler, uygulandıkları bölgeye göre adlandırılır. Diş protezleri, çene protezleri, kol,el, bacak,kulak ve saç protezleri olarak yaygın kullanım alanına sahiptirler. Peki, Protez saç kimlere uygulanır?

SAÇ DERİSİ ANALİZİ İLE BAŞLAR

Protez saç herhangi bir nedenle saçlarını kaybeden kadın ve erkeğin dış görünüşlerinde değişiklik yapmak amacıyla sıkça ve güvenle başvurdukları en doğal uygulama yönetimidir. Saç ve saç derisi analizi ile başlayan uygulama, saç çizgisinin belirlenerek kalıp alınmasıyla devam eder. %100 doğal bir uygulama yöntemi olan protez saç uygulamasında herhangi bir acı hissedilmez. Tamamı insan saçının kullanılarak yapılan protezler, hava-su geçiren özel bir deri tabakasının üzerine uygulanacak kişinin saç karakterine uygun özellikleri gösteren saçların işlenmesi ile elde edilir.

HASSAS CİLTLER İÇİN ÖZEL HAZIRLANIR

Uygulamada altyapı için kullanılan bu derinin hassas cilde sahip alan vatandaşlarda oluşabilecek tıbbi sorunların önüne geçilmesi amacıyla özel olarak hazırlanmaktadır. Saç protezi, kullanım kolaylığı, hafifliği, rahatlığını ve doğallığı ile uygulanan kişinin yaşamını etkilemeyecek ergonomik bir uygulamadır.

 

protez saç nedir

%100 DOĞAL

Bu uygulamayı kullanırken dış görüşünüzde % 100 doğal bir görünüm sergilemesinden dolayı başkaları tarafından hiç fark edilmeyeceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Uygulama sonrasında rahatlıkla günlük yaşamınıza devam edebileceğiniz gibi protez saç uygulamasında sonra saçlarınıza dilediğiniz gibi şekil verebilirsiniz. Protezinize günlük yaşamınızda sürdürdüğünüz tüm aktivitelerinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Spor yapabilir, deniz ya da havuza girebilirsiniz.

SAÇ PROTEZİ İLE İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

TIBBİ MÜDAHALE GEREKTİRMEZLER

Saç protezleri özel bir yapıştırıcı sayesinde vücuda yapıştırılarak uygulanmasından dolayı tıbbi bir müdahale gerektirmezler. Tamamen kozmetik ve geri dönüşümü mümkün yöntemlerle yapılmaktadır.

İNSAN SAĞLIĞINA ZARAR VERMEZ

Protez uygulamasında kullanılan yardımcı malzemeler (yapıştırıcılar – bantlar – çözücüler vs.) yetkili kurumlardan temin edilmelerinden dolayı insan sağlığına zarar vermez. Cilt dostu ve su bazlı ürünler sağlığa aykırı ve zarar verecek herhangi bir zararlı madde içermezler.

FARKLI ÇEŞİTLERİ VARDIR

Saç Protezlerinin farklı çeşitleri bulunmaktadır.

UYGULANDIĞI KİŞİLER

Genetik ya da fizyolojik, alopecia ya da yaşlanmaya bağlı, kemoterapi tedavileri veya yanık ve yaralanmalar sonucunda oluşan saç kayıplarından kaynaklanan saç sorunlarına çözüm odaklı uygulanan protez saç, kişilere son derece başarıyla uygulanmaktadır. Uygulamada saçın hangi dökülme aşamasında olduğunun hiçbir önemi yoktur. Ancak bazı kişilere de hiç tavsiye edilmemesi gerekir. Zira protez saç tıpkı lens takmak ya da diş protezi kullanmak gibi belli sorumluluklar isteyen bir uygulamadır. Saçın yapılması sonrasında bakımını aksatmamak gerekir. Bu sorumluluğu taşımayacak kişilere önerilmesi pek tavsiye edilmez. Baştaki bozuk para büyüklüğündeki bir alan uygulanabileceği gibi hiç saçı olmayan ya da seyrek saçları olan kişilere de uygulanabilir.

Protez Saç Kimlere Uygulanmaz

Protez saçın uygulanmayacağı kişiler, 6 yaşın altındaki çocuklar ve ileri derecede kronik cilt rahatsızlığı olanlardır. (egzama vb.)

ÖMRÜ NE KADARDIR?

Protez saçın ömrü belli kriterlere bağlı olarak değişir. Aynı altyapı özelliklerinde ve saç yoğunluğunda üretilmiş olan iki farklı protezin biri birlerine kıyasla ömürlerini, kalite farklılıkları belirler. Kalın ve estetik gözükmesine karşın son derece sağlam düğüm yöntemi uygulanmış olan bir protezin ömrü yaklaşık 4 yıl olabilirken, bu süre diğerine oranla daha hafif, doğal estetik açıdan canlı saçlara daha uyumlu hazırlanmış protezlerde 1 ile 2 yıl arasında değişebilmektedir.

PAHALI MIDIR?

Protez saçın pahalı olup olmaması tamamen kişinin bakış açısına göre değişir. Diğer bir ifadeyle herkesin felsefi anlayışı aynı değildir. Zira protez saç bir nevi kişinin kendisine olan fiziki yatırımıdır. Kişi için dış görünüş her şeyden önce geliyorsa önceliği fiziki yatırımdır.

BAKIM GEREKTİRİR Mİ?

Doğal saçınızın nasıl zaman zaman bakıma ihtiyacı varsa protez saçınızın da bakıma ihtiyacı vardır. Uzmanlar aylık zaman dilimlerinde protez saçınıza bakım yaptırmanızı önerirler.

Protez Saç ile ilgili sık sorulan sorular için linki tıklayınız.

http://www.protezsac.net/protez-sac-tercihi-ve-merak-edilen-sorular/

PROTEZ SAÇIN KİŞİYE KAZANDIRDIKLARI

 1. Protez saçın bugüne dek bir yan etkisi görülmemiştir.
 2. İnsanın kendi saçının kalitesi bu kadar kaliteli değildir.
 3. Uygulamadan sonra yapılan yorumlar en 5 yaş gençleştirdiğidir.
 4. İnsanın kendi saçı bu kadar dolgun ve şekilli değildir. (Sıklık derecesi arttırılırsa dolgun durabilir)
 5. Yazın sizi güneşin kavurucu sıcağından, kışın dondurucu soğun etkisinden korur.
 6. Sinüzit hastalarına oldukça iyi gelir.
 7. Saçsızlık sorunu yaşayan bir insan ancak bu kadar kısa sürede ve hiç acı duyamadan eski saçlı günlerine kavuşabilir.
 8. Uygulama sonrasında hiçbir şey olmamış gibi eski halinize dönebilirsiniz.
 9. Mevcut olan saçınıza zarar vermez.
 10. Özgüven eksikliğinizi tamamen ortadan kaldırır.

protez saçla ilgili bilinmeyenler

PROTEZ SAÇ İLE İLGİLİ BİLİNMEYENLER

 • Protez saç yaptıranlar en çok İstanbul’dadır.
 • Protez saç kullananların sayısı bir milyonu geçmiştir.
 • Türkiye de ilk defa 1990 yılında İstanbul’da kurulmuştur.
 • Protez saçın ilk adı saç ünitesidir.
 • Saç ünitesinin 50 cm’de uzun saçlarda dünya genelinde stok sorunu yaşanmaktadır.
 • Protez saçın kişiye özel yapım süresi 3-4 ay arasında değişmektedir.
 • Hazır protez saçlar kullanıcıya en erken 1 ayda teslim edilir.
 • Protez saç kullanan erkekler, kadınlardan daha fazladır.
 • Ucuz protez saçlar, Çin de çöpe atılmış protez saçlardan imal edilmektedir. Kullanım ömrü 2-3 ay arasındadır ve saç yoğunluğu fazladır. Bunun nedeni seyrek saçların kalitesizliği çok fazla öne çıkarmasıdır.
 • Ünlüler en çok 1990 ile 1999 yılları arasında protez saç yaptırmışlardır. Söz konusu dönemlerde birçok futbolcu, siyasetçi, sanatçı protez saç kullanmaya başlamıştır.
 • Protez saç bakımı süresi kullanım kurallarına uyulduğu takdirde 1-2 ay sürebilir.
 • Kalitesiz malzemelerle yapılan saç protezinin bakımı 1-2 hafta arasında sürer.
 • Kaliteli protez saçın fiyatı; 750 ile 1200 $ arası, orta kaliteli protez saç modelleri fiyatı 400 ile 700 $ arasında değişmektedir.
 • Belli olmayan protez saç; son teknoloji olan Hair Power protez saç sistemi ile üretilmektedir.
 • Protez saç bakım fiyatları; profesyonel protez saç bakımı; 80 ile 100 lira arasında yapılır. (Bu bakım sağlığa aykırı olmayan ve bakım süresi uzun bakımlardır.)
 • Ucuz protez saç bakımı (kötü) : 20 ile 60 lira arasında yapılır. (Kalitesi protez saç bantları kullanılır ve sağlığı olumsuz etkiler)
 • Protez saç ömrü; protezini iyi kullananlarla, kötü kullananlar arasında değişir.

 

Saçlar Neden Dökülür? Detaylar için linki tıklayınız…

Paylaş